Jak zdobyć doświadczenie w dietetyce?

Avatar photo
doświadczenie w dietetyce

Obecnie zdobycie doświadczenia zawodowego, szczególnie tuż po studiach, jest nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonych absolwentów. Wiele osób zadaje sobie pytanie „co teraz?”. Pierwsze aplikacje do firm dietetycznych mogą czasem rozczarować – ofert jest albo zbyt mało, albo kryje się pod nimi niskopłatne pośrednictwo w sprzedaży suplementów. Rynek dietetyczny jest trudny – co jednak wcale nie znaczy, że bez odpowiedniego planu działania nie da się w nim odnieść sukcesu.

Zacznij jeszcze podczas studiów

1. Praktyka czyni mistrza

Chociaż wydaje się, że właśnie podczas studiów mamy najmniej doświadczenia i o zdobycie doświadczenia może być najtrudniej – warto zacząć już w tym okresie. Liczą się przede wszystkim praktyki i staże. To fakt – o wysoko płatną (a czasem płatną) umowę jest bardzo ciężko, jednak sprawi to, że ubiegając się o dalsze, już lepiej płatne prace – w naszym CV nie będzie świecić pustka.

Jak znaleźć odpowiednie miejsca? Na wielu uczelniach można znaleźć ogłoszenia dotyczące naboru studentów na praktyki, zwykle płatne. Organizują je zazwyczaj różne duże korporacje, które jeśli takich ogłoszeń brak na uczelni – można spotkać na targach pracy, mających miejsce w większych miastach w całej Polsce. Niektóre uczelnie posiadają również w swoich murach centra kariery, które warto choć raz odwiedzić, aby przekonać się co są w stanie dla nas zrobić.

Można też do tego podejść alternatywnie, szukając pierwszych doświadczeń w mniejszych poradniach, w szpitalach bądź mniejszych firmach – tutaj wymaga to trochę większego wysiłku w poszukiwaniu ofert jak i czasem zaangażowania do poszukiwań znajomych, ponieważ takie oferty są na ogół o wiele mniej rozreklamowane.

2. Aktywność zawsze ceniona

To o czym wiele osób zapomina, a co ma również przełożenie na to jak potencjalny pracodawca nas postrzega w trakcie pierwszej rekrutacji aktywność. Jeśli dietetyka to faktycznie Twoja pasja – zaangażuj się w działania w organizacjach, kołach naukowych, zacznij działać na własną rękę jeśli nawet na początku nie przynosi to dodatkowych pieniędzy – to doświadczenie zaprocentuje zaś taka działalność jest ceniona często na równi z konwencjonalnym doświadczeniem zawodowym.

3. Zapracuj na markę osobistą

Budowanie marki osobistej to prąd, który zyskuje na popularności również u nas. W każdej branży, więc i w dietetyce – często najłatwiej jest starać wyrobić sobie swoją osobistą markę. A na to pracować można jeszcze na studiach. Pracujemy nad nią później w trakcie całego życia zawodowego swoim zaangażowaniem i dobrze wykonaną pracą. Pracujemy jednak na nią również poza obowiązkami zawodowymi – będąc aktywnymi osobami w dietetycznym świecie.

Nie musisz obecnie pracować dla dużej sieci dietetycznej ani posiadać własnego gabinetu, aby takie działanie prowadzić. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju działania popularyzatorskie. Możesz to robić, będąc aktywną osobą w swojej społeczności lokalnej. Jeśli kiedyś zdecydujesz się na własny gabinet – tym lepiej. Jeśli celujesz szerzej – warto uaktywnić się w Internecie. Możesz na start dołączyć do nas jako jeden z autorów dietetycy.org.pl i zaistnieć w serwisie jako specjalista – zobacz jak to zrobić.

4. Bądź widoczny i aktywny

Aby zdobyć nowe doświadczenia często nie wystarczy tylko wysyłanie CV na każdą nadarzającą się ofertę pracy w dietetyce. W dzisiejszych czasach warto być widocznym w Internecie – miej zawsze aktualne portfolio swoich doświadczeń na serwisach profesjonalnych typu GoldenLine, LinkedIn. Uważaj również jak prezentujesz siebie jako osobę godną zaufania (a taką musi być dietetyk) w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook. Wielu pracodawców przed podjęciem decyzji o zaproszeniu na rozmowę albo nawiązaniu współpracy – przegląda te informacje. Czasami okazje same pukają do drzwi – trzeba tylko być czujnym.

5. Wolontariat – strata czasu czy inwestycja w siebie?

Wszelkiego rodzaju staże, praktyki, wolontariaty chociaż rzadko przynoszą oczekiwany efekt finansowy – mogą stanowić atut w ubieganiu się o późniejsze bardziej intratne stanowiska. Mogą też pozwolić na zdobycie doświadczenia, jeśli dobrze wiemy, co chcemy osiągnąć.

Zobacz również
dieta w chorobie hashimoto lewandowska

6. Kursy i szkolenia

Czy kursy i szkolenia są przydatne? Często są bezcenne. Nie będziemy ich reklamować jako formy rozwijania umiejętności zawodowych bardziej.

Wystarczy powiedzieć, że specjalną selekcję kursów dostępnych wyłącznie u nas znajdziecie w naszym Klubie – poznaj ofertę naszych szkoleń dietetycznych.

Plan działania – krok po kroku

Jeśli mamy wykrystalizowany obraz tego, co chcemy osiągnąć – będziemy mogli bardziej świadomie podejmować decyzje. Jeśli jeszcze nie zastanawiałeś się, gdzie chcesz się znaleźć za kilka lat – warto o tym pomyśleć teraz. Czy chcesz być specjalistą z zakresu pewnego typu dietetyki? Marzysz o własnym gabinecie – a może o stabilnej pracy w poradni, klubie fitness bądź szpitalu? Do każdego z tych celów biegnie ścieżka i w przypadku każdego z nich trzeba po prostu konsekwencji. Jeśli już wiesz, gdzie biegnie ta ścieżka – to powyższe wskazówki utwierdzą Cię w postanowieniu, w którą stronę należy podążać.

Życzymy powodzenia !