Jedzenie dodające energii

Avatar photo
jedzenie dodające energii

Wiele osób narzeka na to, że w ciągu dnia dość szybko opada sił i jedynym na to lekarstwem jest łyk mocnej kawy, baton energetyczny albo napój energetyzujący. Chociaż na krótką metę to rozwiązanie pomaga, to wszystkie te środki w nadmiarze więcej zaszkodzą naszemu samopoczuciu i zdrowiu niż pomogą. Żeby się przed tym uchronić, warto sięgnąć po produkty, które w sposób naturalny dodadzą nam energii każdego dnia. Oto kilka pomysłów…

Jedzenie energetyczne

Ciemna czekolada

To niezbędnik każdego turysty – jeśli opadasz z sił warto zabrać tabliczkę czekolady ze sobą. To wysoce kaloryczne ale i pobudzające jedzenie. Nie ma co z nią przesadzać – 2-3 kawałki powinny wystarczyć. Należy pamiętać o tym, że to właśnie ciemna – gorzka czekolada z dużą zawartością kakao jest najzdrowsza. Ciemna czekolada zawiera też dużo antyoksydantów, więc zyskujemy dwukrotnie – a nawet trzykrotnie, bo jest ona też znana jako skuteczny afrodyzjak.

Orzechy

Kolejne bardzo energetyczne (ale i kaloryczne) jedzenie to orzechy. Niezwykle łatwe do zabrania ze sobą i szybkiego przegryzienia – najlepiej nie więcej niż garść dziennie ze względu na wspomnianą kaloryczność. Ich kolejną zaletą jest zawartość dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i składników mineralnych.

Jajka

Sekretem jajek nie jest wysoka kaloryczność jak w dwóch poprzednich przypadkach, lecz wysoka zawartość białka. Białka pozwalają na dłużej odczuć wrażenie sytości i ożywienia. Znakomite zarówno na twardo i jako dodatek do sałatek czy kanapek. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że osoby mające problem z cholesterolem bądź uczulone powinny ograniczyć ich spożycie.

Woda mineralna

Tak. Woda chociaż pozbawiona kalorii stanowi podstawę zachowania energii w ciągu dnia. Jeśli opadasz z sił to warto sięgnąć zamiast kolejnej kawy bądź kalorycznego, pełnego chemii napoju energetycznego po szklankę dobrej wody mineralnej. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne.

Zobacz również
probiotyki

Zielona herbata

Warto wspomnieć również o zielonej herbacie, która nie dość, że zdrowa – to przy odpowiednim parzeniu (nie za długo i w odpowiedniej temperaturze) ma również działanie pobudzające. Więcej informacji w artykule na temat prawidłowego parzenia zielonej herbaty.

Owoce i soki owocowe

Innym rozwiązaniem są cytrusy oraz świeże soki owocowe (należy o tym pamiętać, ponieważ soki z kartonu zawierają najczęściej dużo cukru). Zawierają nie tylko bardzo dużo witaminy C ale również cenne antyoksydanty. Na szczególną uwagę zasługują banany, będące świetną przegryzkę również dla osób, prowadzących aktywny tryb życia oraz awokado – które wyróżnia się nadzwyczajną zawartością białka.