Niedowaga i jej skutki

Avatar photo
niedowaga skutki

Świadomość społeczna na temat tego, że otyłość związana jest z szeregiem zagrożeń zdrowotnych jest bardzo szeroka. Gorzej jest natomiast z wiedzą na temat zagrożeń związanych z niedożywieniem. Sprawa jest jednak na tyle istotna, że została poruszona w ostatnim, kanadyjskim badaniu St. Michael’s Hospital, University of Toronto. I jak się okazuje – niedowaga związana jest z wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci niż otyłość.

Groźna dla zdrowia niedowaga

Ryzyko śmierci u osób z niedowagą stwierdzono, porównując wyniki 51 badań, na poziomie niemal dwukrotnie wyższym niż u osób ze zdrowym BMI. W tym przypadku grupa z niedowagą to osoby z BMI poniżej 18,5 zaś te z prawidłową masą ciała w zakresie 18,5-25,9. Wzięto pod uwagę dłuższy okres czasu badania aby ograniczyć wpływ chorób powodujących niedowagę i wyniszczenie organizmu (jak n.p. nowotwory).

Dla porównania ryzyko śmierci w grupie:

  • Z niedowagą – 1,8 x wyższa niż przy normalnym BMI
  • Z otyłością – 1,2 x wyższa niż przy normalnym BMI
  • Z wysoką otyłością – 1,3 x wyższa niż przy normalnym BMI

Dlaczego niedowaga może mieć groźne skutki?

Powodem niedowagi są zazwyczaj zły sposób odżywiania i stylu życia, jak również poważne zaburzenia psychiczne, nadużywanie alkoholu i narkotyków. Stąd też osoby z niedowagą mogą znajdować się w grupie wyższego ryzyka przedwczesną śmiercią. Istotne jest zachowanie złotego środka i poszukiwanie naturalnej, normalnej sylwetki, która jest najzdrowsza.

Zobacz również
buraki

Źródło: foodworldnews.com