Advertisement

Owoce na diecie – dowiedz się, na ile możesz sobie pozwolić

Avatar photo

Owoce a dieta – tę kwestię rozpatruje wiele osób, które pragną zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, a jednocześnie uwielbiają owoce. Odchudzanie jest pełne wyrzeczeń. Czy owoce na diecie muszą stanowić jedno z nich? Jakie owoce na diecie wpływają mniej lub bardziej korzystnie na figurę? Dziś przedstawiamy kilka cennych informacji na temat owoców.

Owoce w diecie – korzyści z ich spożywania

Każdy z nas doskonale wie, jak bardzo zdrowe są warzywa i owoce. Dieta normalnego człowieka powinna zawierać ich optymalną ilość, ponieważ stanowią cenne źródło witamin i substancji odżywczych. Wiele z nich ma w sobie również dużą zawartość błonnika wspierającego pracę jelit. Owoce w diecie dostarczają również cennych flawonoidów poprawiających wrażliwość insulinową, a także antocyjanów stanowiących źródło przeciwutleniaczy chroniących narząd wzroku i naczynia krwionośne przed zmianami degeneracyjnymi. Są jeszcze inne powody, dla których warto spożywać owoce: jak dowodzą badania, obniżają one ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, cukrzycy, nadciśnienia i chorób serca.

Owoce a odchudzanie

Przejdźmy teraz do bardzo ważnej zależności dla osób na diecie redukcyjnej: owoce a odchudzanie. Jest prawdą, że zawierają one dużo fruktozy, jednak z drugiej strony łatwiej osiągamy przy ich spożywaniu uczucie sytości w porównaniu do innych produktów. Zatem możemy dostarczyć w ten sposób mniej kalorii do organizmu. Niektóre badania wykazują nawet, że włączając owoce do diety, odchudzanie przebiega szybciej. Zatem możemy liczyć na szybszy efekt, jedząc owoce, a dieta będzie jednocześnie zdrowsza i bardziej urozmaicona. Spożywając owoce na diecie, należy jednak zachować rozsądek, ponieważ przejadanie się nimi również powoduje wzrost masy ciała.

Jakie owoce na diecie nie wpłyną negatywnie na odchudzanie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie owoce na diecie mają najbardziej pozytywny wpływ na odchudzanie. W rozsądnych ilościach – wszystkie. Dieta będzie dzięki nim bardziej urozmaicona. Kilka spośród nich ma jednak szczególne znaczenie. Spożywając te owoce, odchudzanie stanie się bardziej efektywne. Należy do nich między innymi ananas, który zawiera dużo błonnika i wspiera trawienie. Poza tym stanowi źródło enzymów rozkładających białko i dobrze sprawdza się w walce z cellulitem. Warto spożywać również papaję, która ma działanie oczyszczające, a dodatkowo przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Bardzo podobne właściwości posiada grejpfrut, który jednocześnie charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym i zapewnia organizmowi dostawę cennych witamin.

Zobacz również
jackfruit

Owoce a dieta w przypadku niektórych chorób

Chociaż owoce są korzystne dla większość osób, niektóre dolegliwości powodują, że ich spożywanie powinno zostać ograniczone. Jedną z nich jest nietolerancja fruktozy. Na podobny krok powinny zdecydować się osoby dotknięte insulinoopornością, a także niektórymi zaburzeniami metabolicznymi.

(artykuł sponsorowany)