Poranne bóle brzucha – możliwe przyczyny

Ból brzucha to jedna z częściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości. Może mieć różne nasilenie i charakter. Są osoby, które doświadczają bólu brzucha z rana. Może być wywołany błędami dietetycznymi czy towarzyszyć chorobie wrzodowej. Sprawdź, jakie są inne możliwe przyczyny bólu brzucha z rana.

„Ból głodowy” – choroba wrzodowa

Jedną z potencjalnych przyczyn porannego bólu brzucha jest tzw. ból głodowy. Odczuwany jest on przed zjedzeniem śniadania, a za jego powstanie odpowiada najczęściej choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Wśród głównych czynników sprawczych tego schorzenia wymienia się zakażeniebakterią Helicobacter pylori oraz nadużywanie niektórych leków (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych). „Ból głodowy” chorzy opisują jako kłucie lub ścisk w żołądku. Wynika to z oddziaływania na śluzówkę żołądka soków żołądkowych, które mają niskie pH i działają drażniąco. Dolegliwości bólowe ustępują po spożyciu posiłku.

Poranny ból brzucha – czynniki dietetyczne

Ból brzucha rano po przebudzeniu może być wynikiem nieprawidłowego sposobu odżywiania. Doświadczyć go mogą osoby, w diecie których występuje dużo produktów wzdymających (np. kalafior, cebula, warzywa strączkowe, jak bób, fasola, groch, brukselka, kapusta), które powodują wzdęcia brzucha i zwiększone wydzielanie gazów, bądź też spożywają za dużo alkoholu przed snem. Wówczas z rana mogą obserwować u siebie nieprzyjemne przelewanie i bulgotanie w brzuchu. Wśród czynników dietetycznych porannego bólu brzucha wymienia się również głód. Organizm osób, które nie spożywają kolacji, po przebudzeniu domaga się posiłku. 

Ból brzucha z rana – czynniki psychiczne

Niekiedy przyczyną porannego bólu brzucha mogą być czynniki psychiczne – doświadczanie silnego stresu. Dolegliwość ta towarzyszyć może również nerwicy. Opisywana jest jako uczucie skręcania i ściskania w żołądku. Przewód pokarmowy i jego prawidłowe funkcjonowanie są w dużej części uzależnione od układu nerwowego. Stres aktywuje oś stresową (podwzgórze-przysadka-nadnercza), w konsekwencji czego dochodzi do nagromadzenia substancji powodujących ból; przyczynia się do uwalniania CRF, która zaburza motorykę jelit oraz zaburza pracę osi jelito-mózg, na skutek czego pojawiają się somatyczne objawy lęku. W przypadku, gdy ból brzucha ma podłoże nerwowe, poza nim pojawiają się inne nieprzyjemne dolegliwości, jak m.in.: drżenie rąk, uczucie niepokoju, rozdrażnienie, problemy w skupieniu się, dezorientacja. 

Poranny ból brzucha – zatrucie i inne przyczyny

Poranny ból brzucha może być spowodowany zatruciem pokarmowym, do którego dochodzi na skutek spożycia pokarmu zanieczyszczonego toksynami bakteryjnymi, bakteriami, wirusami. Wówczas towarzyszy mu biegunka i/lub wymioty. Ból z rana mogą odczuwać także chorzy w zaawansowanym nowotworze żołądka. Wśród innych możliwych przyczyn porannych dolegliwości ze strony żołądka wymienia się dyspersję, czyli niestrawność, oraz zespół jelita drażliwego. Pierwszej przypadłości towarzyszą uczucie pełności, nudności i wymioty, zgaga, wczesne uczucie sytości nawet po niewielkim posiłku. Zaś drugiej m.in. zmiana częstości wypróżnień, zmiana konsystencji (wyglądu) stolca, wzdęcia, odbijanie, senność.