Choroba LeÅ›niowskiego-Crohna – informacje i ogólne zalecenia dietetyczne

Avatar photo
✔ Aktualizacja: nowe wyniki badań
choroba leśniowskiego-crohna

Co to za choroba?

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekła choroba zapalna przewodu pokarmowego, należąca obok WZJG ( Wrzodziejące Zapalenia Jelita Grubego) do najczęstszych nieswoistych chorób zapalnych jelit. Choroba ta ma podłoże immunologiczne, może wystąpić w każdym wieku, lecz najczęściej dotyczy osób młodych i w średnim wieku.

Zmiany zapalne w Ch. L-C majÄ… charakter ogniskowy i mogÄ… dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, najwiÄ™cej przypadków ognisk zapalnych ulokowanych jest jednak w jelicie krÄ™tym (odcinek jelita cienkiego – ok. 40% przypadków).  Proces zapalny siÄ™ga gÅ‚Ä™bszych warstw Å›ciany przewodu pokarmowego, tworzÄ…c przetoki i szczeliny, z czasem doprowadzajÄ…c do niedrożnoÅ›ci.

Choroba ta przebiega z różnymi etapami remisji i wznowy. W okresie aktywnej choroby, zmiany zapalne mogą być na tyle poważne, że konieczne jest usunięcie niedrożnej części jelita. Bywają przypadki, że pacjentowi zostaje usunięta znaczna część jelita cienkiego, mówimy wówczas o zespole krótkiego jelita, który wymaga specjalistycznego żywienia.

Objawy

  • bóle brzucha
  • wymioty
  • spadek masy ciaÅ‚a
  • biegunka (czÄ™sto tÅ‚uszczowa, na skutek zaburzeÅ„ wchÅ‚aniania tÅ‚uszczu w Å›wietle jelita cienkiego)
  • brak apetytu

To klasyczne objawy aktywnej fazy choroby. W okresie remisji objawy są rzadsze bądź też ustępują, ale wymaga to zastosowania odpowiedniego leczenia i przestrzegania diety, która ma tu priorytetowe znaczenie.

Diagnostyka

🔎 Diagnostyka choroby poza wywiadem lekarskim i badaniem fizykalnym przez lekarza może obejmować: badanie krwi (np. pod kątem anemii, wskaźników zapalnych) oraz badanie kału (na obecność krwi czy markerów stanu zapalnego), kolonoskopię, która pozwala na bezpośrednią ocenę stanu śluzówki jelita grubego i części jelita cienkiego. Czasem stosuje się też endoskopię górną, techniki takie jak USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa (CT) czy rezonans magnetyczny (MRI) pozwalają na ocenę zmian w obrębie jelit oraz wykrycie powikłań (np. zwężeń, przetok).

🔎 Aktualne wytyczne kliniczne AGA dotyczące wykorzystania biomarkerów w zarządzaniu chorobą Leśniowskiego-Crohna wskazują, że kalprotektyna w kale i białko C-reaktywne (CRP) w surowicy mogą być pomocne w zarządzaniu chorobą, zarówno w przypadku braku objawów, jak i przy ich różnym nasileniu. Biomarkery te, stosowane w połączeniu z monitorowaniem objawów, zwiększają skuteczność diagnozowania aktywności choroby, redukując często potrzebę endoskopii, zwłaszcza w przypadku remisji objawowej lub chirurgicznie indukowanej [6].

Dlaczego dieta w chorobie L-C jest tak ważna?

Jak już zostało napisane, choroba ta atakuje przewód pokarmowy, powodując powstawanie w zajętych odcinkach ogniskowych zmian zapalnych. Zmiany te powodują, że powierzchnia jelita gorzej wchłania składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Organizm nie dostaje więc w wystarczających ilościach tego, co jest potrzebne do budowy i ogólnego prawidłowego funkcjonowania, doprowadzając do niedoborów. Konsekwencją tego może być, w miarę postępowania choroby, wyniszczenie organizmu.

🔎 Osoby chore mogą cierpieć na liczne niedobory. Szczególnie często występuje niedobór witaminy B12 oraz witaminy D [5].

Odpowiednie leczenie dietetyczne, żywieniowe, razem z odpowiednią farmakoterapią , mogą opóźnić bądź zatrzymać rozwój choroby, utrzymując ją w stanie remisji. Dzięki temu osoba dosięgnięta tą chorobą może prowadzić normalne życie. Badania wykazują, że osoby, które przestrzegają zaleceń lekarzy i dietetyków i nie rezygnują z terapii żywieniowej, osiągają remisję choroby w 85%.

Jakie są zalecenia dietetyczne dla osób z Ch L-C?

Zalecenie są różne w zależności od tego, w jakiej fazie choroby znajduje się pacjent.

Zobacz również
niacyna

Gdy choroba przybiera postać aktywnÄ…, stany zapalne postÄ™pujÄ… i pacjent czuje siÄ™ coraz gorzej, jest coraz bardziej wyniszczony, wprowadza siÄ™ tzw. leczenie żywieniowe, które podawane jest drogÄ… doustnÄ… lub przez specjalny zgÅ‚Ä™bnik (sondÄ™) do żoÅ‚Ä…dka lub bezpoÅ›rednio do jelita. Jest to dieta pÅ‚ynna, oparta o specjalne preparaty odżywcze, zawierajÄ…ca niezbÄ™dne skÅ‚adniki, witaminy i mineraÅ‚y, czÄ™sto wzbogacona o skÅ‚adniki, które pacjent utraciÅ‚ na skutek wyniszczenia.  W wytycznych POLSPEN (Polskie Towarzystwo Å»ywienia Pozajelitowego Dojelitowego i Metabolizmu) terapia ta jest podstawÄ… leczenia zaostrzeÅ„ choroby.

W okresach remisji żywienie jest podobne do diety osoby zdrowej, podlega oczywiście modyfikacją w zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Zalecenia ogólne w tym czasie wyglądają następująco:

  • ważne jest uwzglÄ™dnienie preferencji kulinarnych osoby chorej, wówczas Å‚atwiej jest nam dostosować do niej dietÄ™ i wybrać produkty, które z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie spożywać
  • istotna jest odpowiednia podaż kalorii, zapotrzebowanie energetyczne powinno być pokryte w 100-150%
  • dieta powinna być bogata w biaÅ‚ko o wysokiej wartoÅ›ci odżywczej (zaleca siÄ™ chude miÄ™so, wÄ™dliny, jaja), zwÅ‚aszcza dla osób, u których na skutek choroby doszÅ‚o do niedożywienia
  • czÄ™sto na skutek zmian w jelicie krÄ™tym, dochodzi do zmniejszenia produkcji laktazy (enzymu rozkÅ‚adajÄ…cego cukier mleczny – laktozÄ™), co wiąże siÄ™ ze zÅ‚Ä… tolerancjÄ… mleka i jego produktów. Objawia siÄ™ to biegunkÄ…, która dodatkowo może osÅ‚abić organizm. Ogranicza siÄ™ wówczas spożywanie mleka. Fermentowane przetwory mleczne sÄ… zazwyczaj lepiej tolerowane, bo zawierajÄ… mniej laktozy, ale bywajÄ… przypadki, że i one nie sÄ… tolerowane. Wówczas można podawać preparaty laktazy, jako suplement diety.
  • niskie spożycie produktów mlecznych i mleka u osób z niskÄ… tolerancjÄ… laktozy, może skutkować niedoborem wapnia i witaminy D, których te produkty sÄ… głównym źródÅ‚em. W tym celu konieczna jest suplementacja tych substancji, zwÅ‚aszcza wÅ›ród dzieci i mÅ‚odzieży chorych na L-C,  które potrzebujÄ… ich do prawidÅ‚owego rozwoju kośćca
  • osobom, u których wystÄ…piÅ‚o przewężenie jelita korzystny wpÅ‚yw miaÅ‚aby dieta uboga w bÅ‚onnik ( skórki z jabÅ‚ek, pomidory, kapusta, produkty zbożowe, itp.), w celu unikniÄ™cia niedrożnoÅ›ci [4]
  • czÄ™sto wystÄ™puje zÅ‚a tolerancja: kapusty, kalafiora, roÅ›lin strÄ…czkowych, produktów marynowanych, czekolady, truskawek, pomidorów ze skórkÄ…,  napojów gazowanych , kofeiny, cukru, dlatego powinno siÄ™ ich unikać w codziennej diecie
  • dobrze tolerowane sÄ… produkty Å‚atwostrawne: obrane jabÅ‚ka, marchewka, zielona saÅ‚ata
  • zalecana jest suplementacja witamin z gr. B, zwÅ‚aszcza kwasu foliowego i witaminy B12 (niedobór powoduje anemie makrocytarnÄ…), zwÅ‚aszcza u osób, u których choroba zlokalizowana jest w jelicie krÄ™tym, bÄ…dź na skutek jej dziaÅ‚ania znaczna część jelita zostaÅ‚a usuniÄ™ta
  • wÅ›ród zwiÄ…zków mineralnych, ważna jest odpowiednia podaż cynku, który wzmacnia ukÅ‚ad odpornoÅ›ciowy, a jego niedobór może miÄ™dzy innymi nasilać biegunki. Bogate w cynk pokarmy to miÄ™so, podroby i ostrygi, ale w przypadku gdy nie jesteÅ›my w stanie pokryć zapotrzebowania dietÄ… (bo nie pozwala na to stan osoby chorej), konieczne jest wprowadzenie suplementacji

Badania podają…

  • pozytywnie na stan osoby chorej wpÅ‚ywajÄ… również kwasy omega- 3 (głównie kwas EPA, zawarty w olejach rybich), istniejÄ… przesÅ‚anki, że stosowanie tych kwasów podtrzymuje remisjÄ™, nie ma jednak jednoznacznych zaleceÅ„ ich stosowania
  • coraz częściej sÅ‚yszy siÄ™ też o korzystnym dziaÅ‚aniu prebiotyków, na zmniejszenie poziomu cytokin prozapalnych w chorobie L-C, ciÄ…gle jednak prowadzone sÄ… badania na ten temat.

Choroba LeÅ›niowskiego-Crohna, zmienia życie osoby. Prowadzone sÄ… liczne badania nad przyczynÄ… jej powstawania, jak również coraz bardziej efektywnymi metodami jej leczenia. NiewÄ…tpliwie przestrzeganie zaleceÅ„ dietetycznych w okresach remisji i poczÄ…tkowych stadiach choroby zasadniczo wpÅ‚ywa na jej przebieg i pozwala by byÅ‚ on  jak najÅ‚agodniejszy.

Bibliografia:

  1. M. Jarosz. Praktyczny podręcznik dietetyki. Wyd. IŻŻ, Warszawa 2010 r., str. 244
  2. H. Barker, A. Payne. Dietetyka i żywienie kliniczne. Wyd. Elsevier, Wrocław 2012 r., str. 74-75
  3. I. Igniś, A. Kargulewicz. Problemy niedożywienia oraz postępowanie dietetyczne u dzieci z chorobą Leśniowskiego- Crohna. Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 362-366
  4. S.D. Muller- Nothmann. Żywienie w nieswoistych zapaleniach jelit. Falk Foundation, Freiburg, 2007, 4-58
  5. McDonnell M, Sartain S, Westoby C, Katarachia V, Wootton SA, Cummings JRF. Micronutrient Status in Adult Crohn’s Disease during Clinical Remission: A Systematic Review. Nutrients. 2023 Nov 14;15(22):4777. doi: 10.3390/nu15224777. PMID: 38004171; PMCID: PMC10674454.
  6. Ananthakrishnan, A. N., Adler, J., Chachu, K. A., Nguyen, N. H., Siddique, S. M., Weiss, J. M., … & AGA Clinical Guidelines Committee. (2023). AGA Clinical Practice Guideline on the Role of Biomarkers for the Management of Crohn’s Disease. Gastroenterology165(6), 1367-1399.
  • Data pierwotnej publikacji: 9.09.2014
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badaÅ„: 21.01.2024