Poczuj się lepiej — dr Wanda Baltaza [Recenzja]

Avatar photo
poczuj się lepiej

Edukacja żywieniowa jest rzeczą konieczną na wszystkich etapach życia. Jako społeczeństwo stoimy przed wieloma wyzwaniami epidemiologicznymi. Należy do nich przede wszystkim drastyczny wzrost liczby chorób cywilizacyjnych. Wielu z nich można skutecznie zapobiegać, wdrażając odpowiednio wcześnie zmiany stylu życia i sposobu żywienia. Niestety współczesne szkolnictwo w programach nauczania pomija bądź marginalizuje tematykę związaną z prawidłową dietą.

Wiele osób poszukuje tych informacji w Internecie, prasie i telewizji. Liczne wydawnictwa książkowe wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów w zakresie dokształcania żywieniowego. Doskonałym przykładem jest wydawnictwo Buchmann, oferujące swoją najnowszą publikację „Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć”. Książka została napisana przez dr Wandę Baltazę, dietetyczkę kliniczną.

Tytuł: Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć
Autor: dr Wanda Baltaza
Wydawnictwo: Buchmann
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 224

Co znajdziemy w „Poczuj się lepiej”?

„Poczuj się lepiej” to lifestylowy poradnik. Dotyka tematów diety, aktywności fizycznej, przemyślanych wyborów żywieniowych, stresu oraz niektórych dolegliwości zdrowotnych. Autorka poświęciła osobny rozdział na zagadnienia związane z diagnostyką, badaniami okresowymi, a także konsultacjami dietetycznymi.

W książce znalazło się wiele prostych informacji o tym, co znaczy prawidłowe odżywianie i jak wdrożyć jego zasady w życie codzienne. Dzięki licznym wypunktowaniom grafikom oraz nieprzeładowanym tekstem stronom  „Poczuj się lepiej” trafi do szerokiego grona odbiorców: zarówno młodych, starszych czy poszukujących łatwych, przystępnie podanych treści.

Czytelnik będzie mógł zastanowić się zarówno nad tym, jak aktualnie wygląda jego dieta i jakie zmiany warto w niej wprowadzić. Ci, dla których może wydawać się to zbyt skomplikowane, mogą skorzystać z usług dietetyka. Autorka „Poczuj się lepiej” podpowiedziała jak do takiej wizyty się przygotować, jak będzie ona przebiegała i o czym warto powiedzieć dietetykowi, by ustalił indywidualny plan żywienia.

Zobacz również
suplementy od a do z

W ostatnim rozdziale Wanda Baltaza zebrała najczęściej zadawane w gabinecie dietetycznym przez pacjentów pytania. Z książki dowiemy się między innymi czy gluten i laktoza są szkodliwe, czy można łączyć ogórki z pomidorami, jak się zdyscyplinować na diecie, a także czy można nie jeść śniadań.

Podsumowanie

Książka „Poczuj się lepiej” to pozycja stanowiąca ciekawą alternatywę dla kolorowych magazynów lifestylowych czy popularnych programów telewizyjnych o tematyce żywieniowej.