Prolaktyna 2018 – Relacja

Avatar photo
prolaktyna

W ubiegłą sobotę (14.04.2018) została zorganizowana już po raz trzeci interdyscyplinarna konferencja poświęcona karmieniu piersią Prolaktyna. Jej organizatorem była Fundacja Promocji Karmienia Piersią. W tegorocznej edycji gościem specjalnym była Nancy Mohrbacher, która jest Międzynarodowym Dyplomowanym Konsultantem Laktacyjnym (IBCLC).

Prolaktyna 2018

Program konferencji był bogaty. Pierwszym tematem były „Naturalne prawa karmienia piersią”. Pani N. Mohrbacher w bardzo ciekawy sposób opisywała różne techniki karmienia, a ich zasadność poparta była badaniami naukowymi. Nie zabrakło również panelu dyskusyjnego, który dotyczył opieki okołolaktacyjnej w Polsce.

Grono praktykujących lekarzy podzieliło się z nami swoimi spostrzeżeniami i pomysłami na rozwiązanie wielu problemów laktacyjnych w naszym kraju. W dyskusji wzięły dział: dr n.med. Urszula Bernatowicz-Łojko, dr hab.n.med. Maria Wilińska, mgr Agnieszka Muszyńska CDL (Certyfikowany Doradca Laktacyjny), prof. dr hab.n.med. Barbara Kowalewska-Kantecka a cały panel został poprowadzony przez mgr inż. Małgorzatę Jackowską.

Następnie dr n.med Paweł Grzesiowski podjął się wyjaśnienia wpływu karmienia piersią na mikrobiom dziecka.

Po przerwie kolejne zagadnienia były przybliżane przez wspomnianą wcześniej N. Mohrbacher oraz A. Delemare. Panie mówiły m.in. o karmieniu maluszka odciągniętym pokarmem (nie zabrakło filmików instruktażowych), kodeksie WHO jako potencjalnym narzędziu zmian i mitach na temat mleka zastępczego. Nie zabrakło również kontekstu ściśle dietetycznego: czy karmienia butelką wpływa na rozwój otyłości u dzieci?

Zobacz również
sorgo

Organizatorzy nie zapomnieli zadbać o kobiety, które przyszły na to wydarzenie ze swoimi dziećmi. W hallu przed aulą wykładową było wyznaczone miejsce do karmienia i przewijania dzieci a wolontariuszki były bardzo pomocne w każdej sytuacji. Udział w konferencji pozwalał uzyskać punkty CERP (potwierdzające rozwój w sferze doradcy laktacyjnego).

Wydarzenie osobiście rekomenduję wszystkim świeżo upieczonym mamom, aby swoją wiedzę na temat laktacji czerpały od najlepszych specjalistów.

Fotorelacja: