Alkoreksja – Alkohol zamiast jedzenia

Avatar photo
alkoreksja

Alkoreksja (ang. drunkorexia) to zaburzenie odżywiania, które polega na ograniczeniu jedzenia na rzecz alkoholu. Napoje wyskokowe mają bardzo dużo kalorii – ich regularne spożywanie zwiększa masę ciała.  Osoba chora głodzi się lub wymiotuje po to, żeby  bez obaw o linię pić alkohol.

Kogo dotyczy?

Alkoreksja najczęściej dotyczy młodych osób, które pod presją otoczenia chcą być szczupłe, jednak nie kosztem dobrej zabawy. Dla wyglądu wolą narażać swoje zdrowie, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

Ograniczenie jedzenia stosowane przez osoby z alkoreksją jest przyczyną niedożywienia. Chorzy cierpią na niedobory energii, białka, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Czynnikiem, który  pogłębia niedobory i wyniszcza organizm jest w tym przypadku także alkohol. Organizm staje się odwodniony i wyniszczony.

Zobacz również
depresja dieta

alkoreksja
pixabay, cc0

Alkoreksja może być przyczyną:

  • zaburzeń hormonalnych
  • zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej
  • łamliwości paznokci i wypadania włosów
  • uszkodzenia  narządów  wewnętrznych, w szczególności wątrobę i trzustkę
  • chorób serca

Alkoreksja objawy

Drunkorexia może bardzo szybko doprowadzić do alkoholizmu. Rzadko mówi się o tym zaburzeniu, a może być przyczyną tragicznych konsekwencji. Pierwszymi sygnałami alkoreksji jest głodzenie się przed imprezą, obsesyjne myślenie o masie ciała i liczenie kalorii.