Dieta oczyszczająca – czy zawiera ziarno prawdy?

Dieta oczyszczająca, pomimo skutków ubocznych występujących w czasie jej stosowania takich jak zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, uczucie zimna, nerwowość cieszy się niesłabnącą popularnością. Po wrzuceniu do Internetu hasła „dieta detox” wyskakują nie tylko gotowe plany żywieniowe takich kuracji, ale również oferty wczasów z zastosowaniem tej właśnie diety. Możemy wybierać spośród diety oczyszczającej: sokowej, cytrynowej, koktajlowej lub głodówek zalecających picie jedynie wody.

Trzeba przyznać, że efekty stosowania diety w postaci utraty masy ciała, a także oczyszczenia organizmu z toksyn są bardzo kuszące. Jednak jak podaje Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne nadal nie ma przekonujących dowodów na to, że takie diety są pomocne w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz detoksyfikacji organizmu. Czy jednak za pomocą żywienia nie da się wyeliminować toksyn z naszego organizmu?

Jak podają badacze: kolendra, kwas jabłkowy (obecny m.in. w winogronach i winie), kwas cytrynowy (obecny w cytrusach), kwas bursztynowy (zawarty w jabłkach, jagodach), pektyny owoców cytrusowych, selen, olestra, a także Chlorella czy Nori mają naturalne właściwości eliminowania z organizmu metali ciężkich. Badania przeprowadzone wśród ludzi wykazały, że pektyny zawarte w owocach cytrusowych skutecznie zmniejszają stężenie ołowiu w organizmie człowieka, selen natomiast osłabia negatywne działanie rtęci. Olestra (15d/d) skutecznie eliminuje policholorowane bifenyle (PCBs).

składnik substancja eliminowana badanie wśród ludzi/zwierząt
kolendra kadm pstrąg
ołów myszy
kwas jabłkowy glin myszy
kwas cytrynowy glin myszy
kwas bursztynowy glin myszy
pektyny owoców cytrusowych ołów ludzie
selen rtęć ludzie
olestra PCBs ludzie
Chlorella Rtęć, ołów myszy
Nori PCDDs, PCDFs szczury

PCDDs-polichlorowane dibenzo-p-dioksyny

PCDFs- polichlorowane dibenzofurany

Zobacz również

Dodatkowo wykazano, że spożywając odpowiednie ilości żelaza, wapnia i magnezu możemy zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się glinu w organizmie. Coraz bardziej ostatnio popularne algi, jak Chlorella, również mogą okazać się pomocne. Dzięki wiążącym metale białkom, zwanymi metalotioneinami, wykazuje działanie detoksykacyjne w odniesieniu do metali ciężkich.

Rekomendowane jest, więc stosowanie zbilansowanej diety, która zapewni podaż makro- i mikroskładników na zalecanym poziomie. Nie warto sięgać po diety detox, które z uwagi na swoją bardzo niską energetyczność, powodują podniesienie się poziomu kortyzolu, który z kolei może prowadzić do zwiększenia apetytu. W efekcie, zamiast utraty masy ciała, po zakończeniu diety oczyszczającej pojawi się efekt jo-jo, a w niektórych przypadkach mogą zacząć występować także epizody objadania się.

Warto jednak pamiętać, że włączając do swojego jadłospisu określone produkty możemy wspomóc nasz organizm w „oczyszczaniu”. Nie musimy decydować się na drastyczne diety, wystarczy, że z rozsądkiem wybierzemy z modnych diet to co rzeczywiście może być dla nas korzystne.

Piśmiennictwo:

  1. Klein A.V., Kiat H.: Detox diets for toxin elimination and weight management a critical review of evidence. Journal of Human Nutrition and Dietetics, 2014, doi: 10.1111/jhn.12286