Dieta śródziemnomorska zwiększa ilość dobrych bakterii jelitowych

Avatar photo
dieta śródziemnomorska a jelita

Mikroflora jelitowa jest ważnym organem ludzkiego organizmu. Jej rolę dopiero odkrywamy i co najważniejsze, wiemy już o niej coraz więcej.

Okazuje się, że dieta śródziemnomorska może być dobra dla naszych jelit. Ostatnie badania wskazują na to, że dieta ta ma duży wpływ na bakterie jelitowe, ponieważ zwiększa ich ilość w naszym organizmie. Warto dodać, że uważana jest przez wielu ludzi za jedną z najzdrowszych diet.

Dieta śródziemnomorska składa się głównie z owoców, warzyw, całych ziaren, orzechów, ryb i drobiu. Ponadto ogranicza czerwone mięso, natomiast od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina jest dozwolony.

Wiele badań wskazuje na korzyści płynące właśnie z tej diety. Ostatnie, które zostały opisane na portalu Medical News Today, powiązały dietę z niższym ryzykiem raka prostaty, podczas gdy inne badania twierdzą, że może ona chronić serce. Dieta śródziemnomorska została również uznana za najlepszą dietę dla diabetyków przez zespół ekspertów ds. zdrowia na początku tego roku. Jednak korzyści płynące z tego planu żywnościowego nie kończą się na tym.

Najnowsze badania sugerują, że dieta śródziemnomorska może być również dobra dla jelit. Dowody na to przedstawił zespół z Wake Forest Baptist Medical Center in Winston Salem, którym kierował Hariom Yadav. Swoje wyniki opublikowali w czasopiśmie Frontiers in Nutrition.

Naukowcy badali grupę 20 małp. Przez 30 miesięcy były one losowo przydzielane do jednej z dwóch diet: śródziemnomorskiej lub zachodniej. Obie te diety zawierały taką samą dawkę kalorii. Dieta śródziemnomorska obejmowała olej rybny, oliwę z oliwek, masło, jaja, mączkę rybną mąkę pszenną, mąkę z czarnej fasoli i ciecierzycy, przecier owocowy, sok warzywny i sacharozę. Natomiast dieta zachodnia składała się ze smalcu, masła, cholesterolu, jajek, łoju wołowego, syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy i sacharozy.

Aby ustalić, jaki wpływ miała każda z diet na bakterie jelitowe małp, naukowcy zbadali próbki odchodów zwierząt pod koniec 30-miesięcznej interwencji dietetycznej. Stwierdzono, że małpy, u których stosowano dietę zachodnią, doświadczyły 0,5-procentowego wzrostu ilości dobrych bakterii w jelitach. Natomiast u małp, które były na diecie śródziemnomorskiej, zauważono wzrost tych bakterii nawet o 7 procent.

„Nasze badania wykazały, że dobre bakterie, głównie Lactobacillus, z których większość jest probiotykiem, znacznie wzrosły w śródziemnomorskiej grupie żywieniowej” – Hariom Yadav

Zobacz również
sorgo

Lactobacillus to przyjazna bakteria, która m.in. zapobiega i leczy biegunkę oraz inne schorzenia trawienne. Oprócz bakterii znajdujących się w jelitach, można je również znaleźć w sfermentowanych produktach spożywczych, takich jak jogurt oraz w niektórych suplementach diety.

Według Yadava i jego współpracowników odkrycia te otwierają drogę przyszłym badaniom mającym na celu sprawdzenie, w jaki sposób dieta śródziemnomorska wpływa na zdrowie jelit człowieka.

Bibliografia:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321644.php