GIS: Zmiana maksymalnej zalecanej dawki witaminy D w suplementach

Avatar photo
witamina d seniorzy

Zespół do Spraw Suplementów Diety GIS 19 lutego 2021 zmienił swoje wytyczne, pochodzące z 2019 roku, dotyczące maksymalnej dopuszczalnej dawki witaminy D.

Zmiana dotyczy osób starszych. Nowo ustalona maksymalna zalecana dzienna dawka w suplementach diety dla zdrowych osób po 75. roku życia wynosi 4000 IU (100 µg). Dla zdrowych osób dorosłych pozostała na poziomie 2000 IU (50 µg).

Dlaczego zmiana w wytycznych witaminy D?

Witamina D jest w polskim społeczeństwie bardzo deficytowa. Zespół w uzasadnieniu przywołuje badania przekrojowe, gdzie niedobór tej witaminy stwierdzono wśród 90% kobiet i mężczyzn w Polsce.

Witamina D wśród osób starszych to jeszcze poważniejszy problem, chociażby z uwagi na słabszą syntezę skórną witaminy z promieni słonecznych. Dla zdrowych osób dorosłych, pod warunkiem przebywania odpowiedniej ilości na słońcu z odsłoniętą skórą, suplementacja w okresie wiosenno-letnim nie jest obowiązkowa.

witamina d
© ivanoffdm / 123RF

Wytyczne zawarte w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w starszym wieku wskazują na potrzebę suplementacji o wartości 2000 IU u seniorów.

Zobacz również
gruszka nashi

Nowy poziom pokrywa się z wartością, którą EFSA ustaliła jako górny tolerowany poziom spożycia dla osób dorosłych (upper limit – UL).

Źródło: gov.pl