Jak odchudzić dziecko?

Avatar photo
otyłość dzieci

Gdy waga dziecka staje się problemem…

Otyłość uznana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Według badań WHO ponad 40 milionów dzieci poniżej 5. roku życia ma nadwagę lub otyłość. Te dane są alarmujące!

Przyczyny otyłości wśród dzieci

otyłość dzieci
Kwanchai Hai-Udom / 123RF

Lista przyczyn jest długa: czynniki genetyczne, niska aktywność fizyczna, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, rzadziej problemy hormonalne. Dieta oraz poziom aktywności fizycznej pełnią ważną rolę w kształtowaniu się masy ciała. W dzisiejszych czasach dzieci stają się bierne – oglądają telewizję, grają na komputerze. Przy tak rosnącej popularności tych zajęć, liczba godzin w których dziecko pozostaje nieaktywne może wzrastać.

Jak stwierdzić czy dziecko jest otyłe?

Diagnozę otyłości u dziecka przeprowadzi lekarz/dietetyk sprawdzając jego masę ciała, wzrost, obliczy BMI i porówna z siatkami wzrastania WHO (pomiędzy 90 a 97 centylem – nadmiar masy ciała w stosunku do wzrostu, powyżej 97 centyla – otyłość).

Odchudzanie dziecka – jak odchudzić dziecko?

  1. Wsparcie

Po zdiagnozowaniu otyłości, należy pamiętać o wsparciu naszej pociechy. Dzieci opierają swoje odczucia co do siebie, bazując na odczuciach dorosłych wobec nich. Dziecko powinno wiedzieć, że zawsze będziemy je akceptować i kochać; z pewnością doda mu to otuchy.

  1. Zaangażowanie

Należy zdać sobie sprawę z tego, że cała rodzina powinna zaangażować się w proces odchudzania dziecka tak, aby nie poczuło się ono wyizolowane, a przede wszystkim brało z nas dobry przykład – pamiętajmy: dzieci to baczni obserwatorzy.

  1. Zmiana nawyków

Pierwszym krokiem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych. Wizyta u dietetyka jest konieczna, gdyż on skontroluje, co należy wykluczyć, a co wprowadzić do diety naszej pociechy.

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z rodzicem i dzieckiem, powinniśmy wybrać ulubione potrawy, ewentualnie przygotować ich zdrowe alternatywy. Ważne, aby w diecie były zawarte ulubione dania naszego dziecka tak, aby zachęcić go do nowej diety.

Można skonstruować listę produktów dozwolonych – ułatwi to przygotowywanie posiłków.

Zobacz również
sorgo

  1. Higiena spożywania posiłków

Dietetyk przekaże też informację o higienie spożywania posiłków (posiłki spożywane w towarzystwie całej rodziny, w miłej atmosferze i co ważne: przy wyłączonym telewizorze!) oraz o sposobach zachęcania dziecka do zdrowego jedzenia.

  1. Aktywność fizyczna

Kolejny etap to wzrost aktywności fizycznej. Wybór odpowiedniej „dyscypliny” to istotny krok. Starajmy się wybrać to, co nasze dziecko lubi – piłka nożna, siatkówka, pływanie, rowery, taniec – i ćwiczmy razem z nim. Dzięki temu będzie wiedział, że aktywność fizyczna jest ważną częścią życia i zapewnia zdrowie!

Powinniśmy zmniejszyć liczbę godzin spędzonych przed telewizorem, komputerem na rzecz wspomnianej wyżej aktywności fizycznej.

Słowem podsumowania

Nadwaga lub otyłość u dziecka to potencjalnie poważny problem. Reakcja powinna być szybka, aby nie dopuścić do konsekwencji. Zmiana nawyków żywieniowych i wzrost aktywności fizycznej to najważniejsze kroki w celu eliminacji tego schorzenia. Ale pamiętajmy: lepiej zapobiegać niż leczyć.