Kapsaicyna w terapii otyłości – badanie na myszach

Avatar photo
kapsaicyna

Nowy lek oparty na kapsaicynie, związku chemicznym, który nadaje papryce chili ostry, pikantny smak spowodował długotrwały spadek masy ciała i przyczynił się m.in. do obniżenia stężenia glukozy, poprawy odpowiedzi insulinowej oraz osłabienia symptomów stłuszczenia wątroby u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową. Takie wnioski zostały opracowane przez zespół badawczy z University of Wyoming School of Pharmacy (USA). Lek, Metabocin, został zaprojektowany tak, aby powoli uwalniać kapsaicynę przez cały dzień, dzięki czemu może przeciwdziałać otyłości bez wywoływania stanu zapalnego lub niepożądanych skutków ubocznych. Wyniki badania przedstawiono na dorocznym zjeździe Society for the Study of Ingestive Behavior.

kapsaicyna
lculig / 123RF

Zespół badawczy opracował Metabocin, który można przyjmować doustnie, w celu skierowania receptorów o nazwie TRPV1, znajdujących się w dużej ilości w komórkach tłuszczowych. Ważnym pytaniem dla badaczy było to, czy lek pozostanie skuteczny w przypadku długotrwałego stosowania i czy niepożądane skutki przeważą nad korzyściami płynącymi z jego przyjmowania. Myszy w tym doświadczeniu otrzymywały lek przez 8 miesięcy.

Okazało się, że lek jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez myszy.  Chociaż wyniki sugerowałyby, że warto jest włączyć to diety pokarmy o dużej zawartości kapsaicyny podczas redukcji masy ciała, jednak byłoby to błędne, jak alarmują naukowcy. Większość tego związku chemicznego w pikantnych pokarmach nie jest dobrze wchłaniana w organizmie, więc nie wywoływałoby takich efektów. Naukowcy specjalnie zmodyfikowali kapsaicynę w leku w celu jej prawidłowego wchłaniania i przedłużonego uwalniania.

Otyłość stanowi rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego, powodując choroby metaboliczne, w tym cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i choroby układu sercowo-naczyniowego. Obecnie jedna trzecia osób na całym świecie ma nadwagę lub otyłość. Ćwiczenia i dieta są standardową rekomendacją, ale dla większości osób jest to trudne do kontynuowania w dłuższym okresie czasu, a często również dochodzi do bardzo demotywującego efektu jo-jo. Naukowcy z Wyoming opowiadają się za stosowaniem opcji medycznych, które pozostaną skuteczne w perspektywie długoterminowej w terapii otyłości.

Zobacz również
układ pokarmowy

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180717094735.htm