Najlepsze i najgorsze diety 2018 roku

Avatar photo

Dzisiaj portal U.S. News opublikował coroczne zestawienie najlepszych i najgorszych diet. Zestawienie jest zawsze gorąco dyskutowane przez specjalistów na całym świecie. W tegorocznym zestawieniu znalazło się 40 popularnych diet. W czołówce pojawiają się nowe nazwy. Zapraszamy do komentowania i sprawdzenia wyników. Poprzednie klasyfikacje znajdziecie tutaj – rok 2015, rok 2016, rok 2017.

Jak powstaje ranking?

U.S. News co roku zaprasza grupę specjalistów, aby ocenili diety pod kątem bezpieczeństwa, efektywności, łatwości w stosowaniu, tego czy zapewniają odpowiednie składniki, czy są skuteczne w walce z nadwagą oraz najważniejszymi chorobami.

Najlepsze diety roku 2018

#1 Dieta DASH i Dieta śródziemnomorska

Specjaliści co do zasady zgadzają się, że obie te diety są skuteczne i można je ze szczerym sercem polecać osobom, chcącym dbać o zdrowie nie tylko krótkoterminowo. Dieta DASH – zwycięzca kolejny rok z rzędu to dieta, która jest stworzona ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z problemami układu krwionośnego. Dla tych osób godną polecenia jest także druga dieta, która zajęła równolegle pierwsze miejsce, dieta śródziemnomorska. Zdrowe tłuszcze, owoce, warzywa – to podstawa tej bogatej w składniki diety.

#3 Fleksitarianizm

Dieta, która już wcześniej była w czołówce, teraz wspięła się na samo podium. Specjaliści szczególnie chwalą jej pozytywny wpływ na zdrowie. Ma w zamierzeniu też pomagać dbać o prawidłową masę ciała. Fleksitarianizm to inaczej elastyczny wegetarianizm – dieta jest oparta na produktach wegetariańskich ale nie zakazuje spożywania od czasu do czasu mięsa.

Najgorsze diety 2018 roku

#39 Dieta ketogeniczna & Dieta Dukana

Te dwie diety zostały ocenione jako mające najbardziej negatywny wpływ na zdrowie wśród 40 wziętych pod lupę. Dieta Dukana to dieta, której nie trzeba przedstawiać – jest znana niemal każdemu dietetykowi ale też i przeciętnemu zjadaczowi chleba. Specjaliści podkreślają jej wysoką restrykcyjność i brak dowodów na skuteczność. Nowością w zestawieniu i powodem do wielu dyskusji jest zaś dieta ketogeniczna – wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa dieta, która jest z powodzeniem stosowana w przypadku osób z padaczką. Eksperci stawiają jednak poważny znak zapytania o bezpieczeństwo stosowania jej (co staje się coraz popularniejsze) w formie diety odchudzającej.

#37 Dieta Whole30 & Dieta Body Reset

Najgorsza dieta minionego roku – Whole30, tak jak i Body Reset ma za zadanie zresetowanie ciała. Whole30 skupia się na znalezieniu grup produktów, które są niezgodne z organizmem, eliminację ich, zmianę stylu życia. Body Reset skupia się na wykorzystaniu roślinnych smoothies do zresetowania ciała przez 15 dni.

Pełny ranking

1. Dieta DASH & Dieta śródziemnomorska

3. Fleksitarianizm

4. Dieta Strażników Wagi

5. Dieta MIND, Dieta TLC, Dieta Wolumetryczna

8. Dieta Kliniki Mayo

9. Dieta Ornisha

10. Dieta Płodności, Dieta Wegetariańska

12. Dieta Jenny Craig, Tradycyjna Dieta Azjatycka

14. Dieta Dr. Weila

15. Dieta Płaskiego Brzucha, Nutritarianizm, Spark Solution

18. Dieta Engine 2

19. Dieta Biggest Loser, Nutrisystem, dieta wegańska

Zobacz również

22. Dieta Atkinsa Eko, Dieta Indeksu Glikemicznego, Dieta Plaż Południowych, Dieta ZONE

26. Dieta ABS, Makrobiotyczna, SlimFast

29. Program HMR, Dieta Medifast

31. Dieta kwasowo-alkaliczna

32. Dieta Paleo, Dieta Raw, Supercharged Hormone

35. Dieta Fast

36. Dieta Atkinsa

37. Dieta Body Reset, Whole 30

39. Dieta Ketogeniczna, Dieta Dukana