Napój sojowy – najlepsza alternatywa dla mleka krowiego?

Avatar photo
mleko sojowe

Napoje roślinne istnieją na rynku spożywczym od kilku dekad i są reklamowane jako zdrowe oraz polecane tym, którzy nie tolerują laktozy. Do tej pory przeprowadzano niewiele badań w celu porównania zalet i wad spożywania różnych rodzajów napojów roślinnych. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z McGill University (Kanada) dotyczy czterech najczęściej spożywanych rodzajów napojów roślinnych na całym świecie – migdałowego, sojowego, ryżowego i kokosowego –  oraz porównuje ich wartości odżywcze z mlekiem krowim.

Naukowcy porównali niesłodzone wersje różnych napojów roślinnych. Porcja w badaniu stanowiła 240 ml napoju. Wnioski opublikowano w „Journal of Food Science and Technology”.

Napój sojowy – najbardziej zrównoważony profil odżywczy:

 • Po mleku krowim napój sojowy uznano za najbardziej odżywczy.
 • Jest bardzo popularny ze względu na korzyści zdrowotne związane z antyrakotwórczymi właściwościami izoflawonów zawartych w napoju.
 • Obawy przed spożyciem dotyczą jednak odczucia „posmaku fasoli” i obecności substancji antyodżywczych.

Napój ryżowy – słodki smak i stosunkowo niewielka wartość odżywcza:

 • Nie zawiera laktozy i może stanowić alternatywę dla pacjentów z problemami alergicznymi powodowanymi przez soję i migdały.
 • Obawy dotyczą wysokiej zawartości węglowodanów oraz  faktu, że spożywanie napoju ryżowego bez należytej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem może prowadzić do niedożywienia, szczególnie u niemowląt.

Napój kokosowy – wysoka zawartość tłuszczu:

 •  Najwyższe spożycie mleka kokosowego jest w Azji i Ameryce Południowej.
 • Konsumpcja może korzystnie wpływać na organizm poprzez obniżenie cholesterolu LDL we krwi.
 • Napój kokosowy  traci na wartości odżywczej jeśli jest przechowywany powyżej 2 miesięcy.

Napój migdałowy – mało odżywczy:

 • Migdały mają wysoką zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA), które są uważane za pomocne w redukcji i kontroli masy ciała.
 • Wysoka podaż MUFA w diecie pomaga również w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL.

Zalety mleka krowiego:

 • Uważane za ważny element zdrowej i zbilansowanej diety, zapewniający odpowiednią podaż wszystkich najistotniejszych składników odżywczych, takich jak tłuszcz, węglowodany i białka.
 • Badania wykazują, że w przypadku niemowląt spożycie mleka krowiego znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia gorączki i infekcji dróg oddechowych.
 • Jednak obecność różnych patogenów, takich jak Salmonella i Escherichia coli w mleku, wiązała się z epidemiami chorób na całym świecie.

Alergia na mleko krowie i nietolerancja laktozy

Alternatynwe źródła wapnia2 Jedna z najczęstszych alergii wśród niemowląt i dzieci, występującą u 2,2-3,5% dzieci, większy odsetek niż osób dotkniętych alergią na orzeszki ziemne i orzechy).

Nietolerancja laktozy, ze względu na brak lub niedobór enzymu laktazy w przewodzie pokarmowym, występuje u około 15-75% wszystkich dorosłych w zależności od rasy, nawyków żywieniowych i stanu zdrowia jelit. Niektóre badania sugerują, że 80% osób pochodzenia afrykańskiego i 100% osób pochodzenia azjatyckiego i rdzenni Amerykanie nie tolerują laktozy.

Naukowcy dodają, że potrzeba więcej badań, aby zrozumieć wpływ na profil odżywczy różnych konwencjonalnych i nowych metod przetwórstwa oraz smaku napojów roślinnych, stanowiących alternatywę dla mleka krowiego.

Zobacz również
wapń

Źródło: 

Sai Kranthi Vanga, Vijaya Raghavan. How well do plant based alternatives fare nutritionally compared to cow’s milk? Journal of Food Science and Technology, 2017; 55 (1):

[totalpoll id=”32112″]