Natka pietruszki – właściwości

5/5 (1)

Natka pietruszki jest wykorzystywana powszechnie w kuchni do dań różnego rodzaju. Zarówno do wywarów, mięs, kanapek, koktajli, dressingów i dipów. Pięknie pachnie, poprawia smak potraw i wpływa pozytywnie na ich wygląd.

natka pietruszki
Inacio Pires / 123RF

Wartości odżywcze

Poza powyższymi zaletami natka pietruszki jest bogatym źródłem witaminy C. Zawiera też prowitaminę A, kwas foliowy, magnez, potas, wapń, żelazo i błonnik.

Natka pietruszki a zdrowie

Nać pietruszki oczyszcza drogi moczowe, działa moczopędnie, a jej działanie antyseptyczne pomaga w leczeniu zapalenia pęcherza. Warto włączyć ją do diet redukcyjnych, gdyż poprawia trawienie, zapobiega wzdęciom, a także usuwa nadmiar wody z organizmu.

To zioło ma także działanie rozkurczowe, dzięki czemu może łagodzić bóle miesiączkowe. Należy zwrócić na nie uwagę również w przypadku spadku odporności, ponieważ jest cennym źródłem witamin wzmacniających organizm.

Po nać pietruszki powinny sięgać również osoby z niskim poziomem żelaza czy nawet anemią, ponieważ zawiera mieszankę witaminy C, żelaza i kwasu foliowego.

Oprócz tego ma pozytywny wpływ na wzrok, poprawia wygląd cery, włosów i paznokci oraz odświeża oddech. Jest często stosowana w kuracjach oczyszczających, gdyż pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, a sok z niej wyciśnięty pomaga goić rany i zmniejsza opuchliznę, nawet tę po ukąszeniach owadów.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zjadania dużej ilości naci pietruszki są choroby nerek, gdyż zawiera ona kwas szczawiowy, który może powodować powstawanie kamieni w nerkach.

Przeczytaj także:

Przeczytaj także na dietetycy.org.pl:  Apigenina. Zioła dla zdrowia układu nerwowego - nowe wyniki badań

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Aneta Drażba

Ukończyłam studia o specjalności Dietoterapia i Dietoprofilaktyka. Poza obszerną wiedzą akademicką swoje wykształcenie poszerzyłam biorąc udział w konferencjach, szkoleniach i kursach. Uważam, że dobry dietetyk powinien stale podnosić swoje kwalifikacje, dlatego wiele czasu poświęcam zgłębiając literaturę dotyczącą żywienia w różnych jednostkach chorobowych i stanach fizjologicznych.Jestem właścicielką Gabinetu Dietetycznego „Równowaga”, którego prowadzenie jest spełnieniem moich marzeń. Każdy człowiek pojawiający się w jego drzwiach to nowe doświadczenie i zachęta do pracy nad własnym rozwojem. Moim głównym celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród społeczeństwa.