Nowe dowody na ochronne działanie witaminy D przed infekcjami dróg oddechowych

Jeśli śledzicie aktualności dietetyczne, zapewne pamiętacie o tym, że obecnie to właśnie witamina D jest uznawana za numer 1 w profilaktyce przed chorobami dróg oddechowych. Ze względu, że ten temat wypływa bardzo często i istotne jest ustalenie  konkretnych zaleceń – te informacje są badane uważnie przez naukowców i w tym też celu przeprowadzono kolejną meta analizę.

monikapp, pixabay, cc0

Żeby nie trzymać Was w niepewności – wyniki badania opartego o dane 11 321 osób, opublikowanego przez badaczy z Queen Mary University of London w BMJ mówią, że:

Suplementacja witaminą D może być pomocna przy prewencji przed ostrymi infekcjami dróg oddechowych – zaobserwowano po usunięciu czynników zakłócających mniejszą liczbę zachorowań u osób suplementujących witaminę D (jeśli 33 osoby suplementowały witaminę D – 1 uchroniła się przed ostrą infekcją dróg oddechowych).

Czy to rozwiązuje kwestię wpływu suplementacji witaminą D? Niekoniecznie: przeprowadzono do tej pory kilka takich (chociaż mniejszych) meta analiz i część z nich wykazywała pozytywny jej efekt, część zaś jej nie wykazywała. Zatem nowe badanie wspiera mocno zwolenników witaminy D – ze względu na dużą skalę i sprawdzoną metodę IPD (individual participant data) – ale bez wątpienia możemy spodziewać się kolejnych badań w tym zakresie.

Źródło: eurekalert.org

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

  • Ewelina Krot

    Niestety, mój tryb pracy uniemożliwia mi czerpania zdrowotnych właściwości witaminy D z bezpośredniego wpływu promieni słonecznych – muszę wspomagać się suplementami. Ostatnio trafiłam na https://chatkazyerbamate.pl ciekawą propozycję wzbogacenia diety herbatą posiadającą taką witaminę.

  • Marta Zielińska

    Trzeba pamiętać, że w obliczu ostatniej afery z suplementami warto zwracać uwagę na to kto jest producentem. Warto czasem zapłacić odrobinę więcej i kupić preparat zarejestrowany jako lek a nie jako suplement.

Loading...
Udostępnienia