Właściwości antyoksydacyjne herbat owocowych

Wiele słyszy się o cudownych właściwościach zielonej herbaty, która skutecznie zwalcza wolne rodniki w organizmie człowieka. Przyczynia się zatem do opóźnienia procesów starzenia, wykazuje działanie przeciwnowotworowe i obniża poziom cholesterolu. Herbata czarna, dzięki wysokiej pojemności antyoksydacyjnej (ORAC), także wykazuje korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Co jednak mają zrobić osoby, których nie przekonuje smak zarówno herbat zielonych jak i czarnych? Może warto sięgnąć po herbaty owocowe?

pixabay, cc0

W jednym z badań oznaczono zawartość związków fenolowych w herbatach owocowych (o smaku malinowym i dzikiej róży). W zależności od producenta, herbata o smaku malinowym zawierała 13,7- 37,4 mg związków fenolowych/100ml naparu, a herbata o smaku dzikiej róży 17,1- 36,7 mg związków fenolowych/100ml naparu. Szerokie zakresy zawartości związków fenolowych wynikają z różnic w składzie herbatek handlowych (różna procentowa zawartość owoców).

W tej samej pracy zmierzono również zawartość związków fenolowych w suszach owocowych przygotowanych w laboratorium. Okazało się, że największą zawartością tych związków odznacza się napar z dzikiej róży oraz hibiskusa. Oznaczono też zdolność danego suszu owocowego do wygaszania rodnika (aktywność przeciwutleniająca). Wykazano, że największą aktywność przeciwutleniającą ma susz z dzikiej róży oraz aronii, a najmniejszą susz z czerwonej porzeczki. Chociaż w badaniu stwierdzono korelację pomiędzy ogólną zawartością związków fenolowych w suszu, a aktywnością przeciwutleniającą to dokładne dane przedstawiono w tabeli poniżej.

Zobacz również
taumatyna

susz owocowy związki fenolowe ogółem [mg/100ml naparu]-średnia pozycja wg aktywności przeciwutleniającej (gdzie 1-największa aktywność, 11- najmniejsza aktywność)
dzika róża 51,1 1
hibiskus 45,1 3
aronia 18,4 2
truskawka 7,4 7
malina 4,0 4
jeżyna 10,1 6
borówka 12,2 5
czarna porzeczka 4,6 8
czarny bez 7,8 9
czerwona porzeczka 1,1 11
jabłko 4,4 10

Jak widać, herbatki owocowe także wykazują właściwości antyoksydacyjne. Chociaż zawartość w nich związków fenolowych w porównaniu chociażby do herbaty czarnej (ok.68 mg związków fenolowych/100ml naparu – parzona 3 min.) jest niższa, to odpowiednio skomponowane mieszanki mają wysoki potencjał do kształtowania właściwości prozdrowotnych herbat owocowych. Okazuje się też, że tak chętnie wykorzystywany przez producentów hibiskus, dzięki któremu herbata owocowa ma intensywniejszą barwę, nie jest wcale „gorszym” dodatkiem, ale odznacza się wysoką aktywnością przeciwutleniającą i może być korzystny dla naszego zdrowia.

Bibliografia:

  • M.Szlachta, M.Małecka: Właściwości przeciwutleniające herbatek owocowych. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2008, 1 (56): 92 – 102.
  • P.Dmowski i wsp.: Wpływ czasu parzenia i stopnia rozdrobnienia herbaty czarnej na barwę naparu i jego właściwości przeciwutleniające. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 21 (5): 206-216.