Dieta śródziemnomorska a serce

Avatar photo
dieta śródziemnomorska serce

Dieta śródziemnomorska jest znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. O zasadach diety śródziemnomorskiej wspominaliśmy już w poprzednich artykułach > link. W skrócie: opiera się na wielu nieprzetworzonych produktach, wśród których królują owoce, warzywa, ryby, owoce morza, zdrowe tłuszcze (oliwa), zdrowe pieczywo, wino, orzechy.

Dieta śródziemnomorska dla dobra układu krwionośnego

srodziemnomorska

Wiele osób, będących zwolennikami tej diety wskazuje na dobroczynny wpływ tego stylu żywienia. Świadczą o tym nie tylko zdrowe społeczeństwa basenu Morza Śródziemnego – temat został gruntownie przebadany także przez naukowców. Aspekt wpływu diety śródziemnomorskiej na zdrowie serca został wzięty niedawno na celownik przez badaczy, który swoje rezultaty opublikowali w European Heart Journal.

Wyniki badań

Pod lupę wzięto 15 482 osób z 39 krajów (średnia wieku: 67 lat), które już zachorowały na choroby układu krwionośnego. Rezultaty są zachęcające: Spożycie typowej diety śródziemnomorskiej wiązało się z obniżonym ryzykiem zawału serca i wylewu.

Zobacz również
dieta śródziemnomorska ciąża

Jedz więcej zdrowego, bardziej niż mniej niezdrowego

Tak w skrócie można streścić inny ciekawy wynik badania – spożywanie dużej ilości zdrowych produktów diety śródziemnomorskiej ma mieć silniejszy wpływ na wspomniane pozytywne właściwości diety niż samo unikanie produktów niezdrowych. Chociaż… oczywiście nikomu nie polecamy pozostawiania ich w menu.

Źródło: alphagalileo.org