Dieta TLC | Therapeutic Lifestyle Change

Avatar photo
dieta tlc

Dieta TLC czyli Therapeutic Lifestyle Change to dieta terapeutycznej zmiany stylu życia. Jej celem jest ograniczenie ryzyka zachorowania na choroby serca i układu krwionośnego.

Na czym polega dieta TLC?

Dieta TLC polega na dobraniu produktów, które obniżą ryzyko chorób serca. Z tego względu kluczowym elementem będzie ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans, zwiększenia zaś spożycia produktów bogatych w węglowodany złożone oraz błonnik.

W trakcie trwania diety zmniejszamy wyraźnie ilość kalorii pochodzących z tłuszczów oraz ograniczamy produkty zawierające dużo tłuszczów trans i cholesterolu.

Co należy jeść na diecie TLC?

To co charakteryzuje dietę TLC, to spożycie dużej ilości owoców i warzyw. Jemy także sporo zbóż z pełnego przemiału. Co za tym idzie – dieta ta jest bardzo zdrowa w ogóle, nie tylko dla osób chorych na serce. Dzieje się tak dlatego, że zawiera wiele witamin, białek, błonnik, zdrowych mikro i makroelementów. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że nie powinny jej stosować osoby z niewydolnością nerek.

Dla kogo dieta TLC?

Dieta TLC powinna być rozważona przez wszystkich, którzy są zagrożeni chorobami serca. Do tej grupy wysokiego ryzyka należeć będą osoby z wysokim poziomem cholesterolu.

Na co możemy liczyć do jedzenia?

Śniadanie na tej diecie  to pełnoziarnisty chleb (zobacz jak go rozpoznać w sklepie), może też być chude mleko, margaryna, mogą być owoce i warzywa, płatki owsiane czy otręby.

Na obiad zjeść można wybrane ryby, warzywa i owoce, lub na przykład indyka.

Na kolację i przekąski zawsze odpowiednie będą warzywa i owoce. Zupy, które będziemy jeść to głównie te oparte na warzywach. Uzupełnić dietę można na przykład orzechami, jogurtami niskotłuszczowymi.

Zobacz również
dieta w czasie karmienia piersią

Pijemy wodę, soki owocowe, koktajle, chude mleko.

Na diecie się nie kończy

To, że TLC nazwane zostało zmianą stylu życia jest nieprzypadkowe. Aby faktycznie poprawić sytuację zdrowotną organizmu zaleca się lekki wysiłek fizyczny przez większość dni tygodnia oraz rzucenie palenia (o ile palimy).

Przeczytaj również ogólne zalecenia: dieta przy nadciśnieniu tętniczym