Jak przygotować się na wakacje, by spędzić je zdrowo?

Avatar photo
co jeść na wakacjach

Sezon na wakacje już rozpoczęty! Na pewno w głowach macie już szereg wspaniałych aktywności, które tylko czekają na spełnienie. Niezależnie, czy uwielbiacie szumiące fale morza, aktywny wypoczynek, górskie wędrówki czy też po prostu eksplorowanie okolicznych atrakcji – warto rozplanować odpoczynek tak, by osiągnąć z niego, jak największą radość… i zdrowie!

Żeby się zrelaksować… trzeba się zrelaksować

Przykro to stwierdzić, ale w wypoczynku Polacy nie są zbyt dobrzy. Tym większa szkoda, bo w rankingach pracowitości przodujemy. Wypada więc, by po tych mocno przepracowanych tygodniach skorzystać jak najwięcej z chwil rozrywki.

Eksperci podpowiadają, żeby przed planowaniem wakacji odpowiedzieć na pytanie: jak mają wyglądać udane wakacje i jak masz się w ich trakcie czuć. Jedynie z pozoru jest to pytanie z gatunku trywialnych. Prawda jest taka, że jedyny plan, jaki mamy to „jedziemy na wakacje, bo trzeba wypocząć”. To plan postawiony na głowie.

Coraz większa liczba osób pracuje obecnie głównie umysłowo. O ile przy pracy fizycznej sam fakt wypoczynku będzie już odskocznią od pracy, to gorzej mają pracownicy biur, właściciele małych biznesów (takich jak poradnie dietetyczne). Często do plecaka oprócz rzeczy niezbędnych na wakacje, zabieramy także zawsze włączony telefon „bo sobie nie poradzą w pracy”, „bo pacjent zadzwoni”.

Jeżeli więc chcesz nabrać sił mentalnych i nie skończyć z przedwczesnym wypaleniem zawodowym warto:

  • Wybrać takie miejsce, które zapewni wypoczynek w takim stylu jak lubimy (np. część miejscowości nadmorskich jest wybitnie imprezowa – dobra dla par, inne z dobrym zapleczem – pokochają rodziny).
  • Ustalić z pracodawcą lub z klientami zastępstwo na okres wyjazdu i sposób kontaktu
  • Pełna dostępność pod telefonem i mailem może być zagrożeniem dla udanego wypoczynku. Lepiej ustalić, że np. prosisz w razie problemów wyłącznie o SMS-a, bo nie będziesz śledzić skrzynki (pamiętaj o zwrotce) i oddzwonisz, jak będziesz przy telefonie
  • To już nie zaskoczenie, że kultura wiecznego dostępu do Internetu powoduje natłok informacji i ciągły stres. Tu podobnie – odłącz się od Internetu, nie scrolluj facebooka na plaży, nie czytaj wiadomości – chyba, że chcesz na to poświęcić jakieś pół godziny wieczorem

Niezbędnik zdrowego wypoczynku

Bardzo istotne jest, żebyś odpowiednio przygotował się do wyjazdu. Aby spędzić je zdrowo, warto umożliwić sobie przygotowanie tzw. wałówki. Czyli dobrze wziąć ze sobą pojemniki, najlepiej termiczne, wygodne sztućce – szczególnie jeśli wybieracie opcję bez all inclusive. Jeśli tak zrobicie, o wiele łatwiej będzie przygotować sobie zdrowe przekąski i kanapki, nie zaś bazować na żywności przetworzonej z pobliskiego marketu.

Idealną sytuacją jest, żeby miejsce, w którym się znajdziemy, umożliwiało podstawową obróbkę jedzenia. Wtedy możemy już zadbać o zbilansowane jedzenie z dużą ilością zdrowych owoców, warzyw. Szczególnie jeśli lecicie do ciepłych krajów – korzystajcie z tego koniecznie, że owoce tam są świeże i pyszne. W ogóle warto poznawać kultury innych krajów. Pomogą w tym na pewno dobrze dobrane przewodniki turystyczne. Jeśli będziecie zwiedzać, postawcie nie na „odhaczanie” kolejnych punktów i oglądanie kraju przez obiektywu fotograficznego ze smartfona. Jest duża szansa, że po latach najbardziej będziecie pamiętać przygody związane z poznawaniem ludzi, potraw – nie zaś podziwianie zabytków architektonicznych. Choć oczywiście, jeśli jesteście w Rzymie, to grzechem jest tego słynnego Koloseum nie zobaczyć, więc nie popadajcie w skrajności ;)

Warto jednak pamiętać o jeszcze jednym mniej sławionym przez podróżnikom fakcie: odkrywanie kultury kulinarnej obcych narodów często prowadzi do zjawiska znanego jako klątwa podróżnych. Możecie ją także kojarzyć pod nazwą klątwy faraona. Nagła zmiana diety, brak odpowiedniej higieny, inna flora bakteryjna powoduje, że układ pokarmowy najmocniejszych twardzieli potrafi czasem zaprotestować. 

Zobacz również
hulajnoga elektryczna

Nie zapomnijcie zatem przygotować podręcznej apteczki. Niech oprócz opatrunków i środków na ból głowy obowiązkowo pojawią się tam leki na trawienie oraz biegunkę.

Układowi pokarmowemu pomoże, jeśli będziemy dbać o racjonalną dietę. Na każdym południku świata obowiązuje ta sama żelazna zasada dietetyki – jedzenie powinno być zbilansowane. Dbaj także o nawodnienie, więc dobrym pomysłem będzie posiadanie przy sobie przenośnej butelki z wodą. Jeśli nie jesteś pewny jakości lokalnej wody – lepiej sięgnąć po butelkowaną.

Podsumowanie

Kluczem do zdrowo spędzonego i radosnego czasu wakacji jest dobre planowanie tego czasu tak, by nic innego nie zaprzątało nam głowy. Nie tylko rozładuje to stres związany z pracą, ale sprawi, że mniej będzie napięć już na wyjeździe. Życzymy Wam radosnych, udanych wakacji :)