Teraz czytasz
4 produkty wspomagające zdrowe opalanie

4 produkty wspomagające zdrowe opalanie

Redakcja Dietetycy.org.pl -
produkty wspomagające opalanie

Na idealną opaleniznę składa się wiele czynników. Oczywiście – nie należy zapominać o zdrowych zasadach opalania, odpowiednich kremach z filtrem UV. Wiele jednak zależy również od tego, co jemy. I nie chodzi tutaj tylko o marchewkę!

Jedzenie wspomagające zdrowe opalanie

1. Marchewka

To prawda dość szeroko znana, ale warto od niej zacząć: dzięki wysokiej zawartości beta karotenu, konwertowanego do witaminy A wzmacnia produkcję melatoniny. To właśnie zawartości tej witaminy w produktach żywnościowych warto szukać, gdy wybieramy się na plażowanie – zadziała to dwojako: przyspieszy uzyskanie zadowalającej opalenizny i będzie wspomagać ochronę przed niektórymi typami nowotworów. Owocowo-warzywną paletę barw możecie poznać w odrębnym artykule. Poza tym samo spożywanie odpowiedniej ilości produktów z beta-karotenem nadaje skórze wygląd imitujący opaleniznę.

2. Buraki

Ponieważ tak jak marchewka, buraki zawierają karotenoidy. To nie jedyne, lecz czasami zapominane warzywo (a szkoda – sprawdź dlaczego). Jeśli wolicie owoce – warto sięgnąć po letnie, soczyste morele. Zadziałają podobnie. Beta-karoten znajdziemy szczególnie często w owocach i warzywach o pomarańczowej i czerwonej barwie. Ale nie tylko – warzywa o zielonych liściach (np. szpinak) też będą pomocne.

3. Czekolada gorzka

Skąd zatem kolejna na liście jest czekolada? Zawarte w kakao antyoksydanty chronią naszą skórę przed działaniem wolnych rodników, skóra zachowuje nie tylko zdrowie – lecz również piękny wygląd po opalaniu. Należy tylko pamiętać o dużej zawartości procentowej kakao w czekoladzie, aby miała ono odpowiednio silne działanie. Oczywiście to też nie jedyne ich źródło – więcej przykładów znajdziecie tutaj.

4. Ryby

O które nietrudno nad morzem i nad jeziorami, gdzie szczególnie chętnie lubimy wypoczywać. Zawarte w rybach kwasy omega-3 chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem, co jest niezwykle istotne jeśli narażamy ją na działanie promieni słonecznych. Zobacz również, które ryby uważacie za najzdrowsze.

Zobacz również
jedzenie w upały

To tylko kilka produktów, które wspierają zdrowe opalanie. Mamy nadzieję, że po tej lekturze sami jesteście w stanie ją rozszerzyć oraz że wzbogacicie letnią dietę w te pyszne i zdrowe składniki.

Brak ocen

Proszę oceń