4 produkty wspomagające zdrowe opalanie

Avatar photo
produkty wspomagające opalanie

Na idealną opaleniznę składa się wiele czynników. Oczywiście – nie należy zapominać o zdrowych zasadach opalania, odpowiednich kremach z filtrem UV. Wiele jednak zależy również od tego, co jemy. I nie chodzi tutaj tylko o marchewkę!

Jedzenie wspomagające zdrowe opalanie

1. Marchewka

To prawda dość szeroko znana, ale warto od niej zacząć: dzięki wysokiej zawartości beta karotenu, konwertowanego do witaminy A wzmacnia produkcję melatoniny. To właśnie zawartości tej witaminy w produktach żywnościowych warto szukać, gdy wybieramy się na plażowanie – zadziała to dwojako: przyspieszy uzyskanie zadowalającej opalenizny i będzie wspomagać ochronę przed niektórymi typami nowotworów. Owocowo-warzywną paletę barw możecie poznać w odrębnym artykule. Poza tym samo spożywanie odpowiedniej ilości produktów z beta-karotenem nadaje skórze wygląd imitujący opaleniznę.

2. Buraki

Ponieważ tak jak marchewka, buraki zawierają karotenoidy. To nie jedyne, lecz czasami zapominane warzywo (a szkoda – sprawdź dlaczego). Jeśli wolicie owoce – warto sięgnąć po letnie, soczyste morele. Zadziałają podobnie. Beta-karoten znajdziemy szczególnie często w owocach i warzywach o pomarańczowej i czerwonej barwie. Ale nie tylko – warzywa o zielonych liściach (np. szpinak) też będą pomocne.

3. Czekolada gorzka

Skąd zatem kolejna na liście jest czekolada? Zawarte w kakao antyoksydanty chronią naszą skórę przed działaniem wolnych rodników, skóra zachowuje nie tylko zdrowie – lecz również piękny wygląd po opalaniu. Należy tylko pamiętać o dużej zawartości procentowej kakao w czekoladzie, aby miała ono odpowiednio silne działanie. Oczywiście to też nie jedyne ich źródło – więcej przykładów znajdziecie tutaj.

Zobacz również

4. Ryby

O które nietrudno nad morzem i nad jeziorami, gdzie szczególnie chętnie lubimy wypoczywać. Zawarte w rybach kwasy omega-3 chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem, co jest niezwykle istotne jeśli narażamy ją na działanie promieni słonecznych. Zobacz również, które ryby uważacie za najzdrowsze.

To tylko kilka produktów, które wspierają zdrowe opalanie. Mamy nadzieję, że po tej lekturze sami jesteście w stanie ją rozszerzyć oraz że wzbogacicie letnią dietę w te pyszne i zdrowe składniki.