Niebezpieczne napoje energetyczne

Avatar photo
niebezpieczne napoje energetyczne

Producenci zapewniają nas o wspaniałych właściwościach napojów energetycznych, których celem jest przede wszystkim poprawa psychicznej i fizycznej kondycji człowieka „zastrzyk energetyczny”.

Napoje energetyczne składają się głownie z cukru, który podnosi poziom glukozy we krwi, kofeiny, guarany  oraz tauryny, które działają pobudzająco na organizm oraz l-karnityny. Nie powinny ich pić osoby poniżej 16. roku życia, kobiety w ciąży, diabetycy oraz chorzy na fenyloketonurię.

Picie napojów energetycznych w nadmiarze może spowodować wiele negatywnych skutków:

  • Stres – nadmiar kofeiny może powodować stres oraz kołatanie serca.
  • Podwyższony poziom cukru – w napojach energetycznych znajdują się ogromne ilości cukru, które mogą być przyczyną próchnicy, odwodnienia, szoku glikemicznego, jak również obniżyć odporność organizmu na infekcję.
  • Depresja – częste spożywanie napojów może zmniejszyć poziom serotoniny w mózgu, która odpowiedzialna jest za dobre samopoczucie.
  • Bezsenność – po wypiciu napoju energetycznego mogą wystąpić problemy z zaśnięciem oraz pozbawienie organizmu snu głębokiego, przez co człowiek rano wstaje zmęczony i niewyspany. Dla „dodania energii” sięga po kolejny energetyk i  tak zaczyna się błędne koło.
  • Barwniki i aromaty – większość napojów zawiera barwniki i substancje smakowe, które powodują migreny, bóle głowy, nerwowość, brak koncentracji oraz nadpobudliwość.
  • Napoje energetyczne zmieszane z alkoholem – dają poczucie złudnej „trzeźwości”, co przyczynia się do wypicia większych dawek alkoholu.
  • Ciśnienie krwi – powodują wzrost ciśnienia skurczowego krwi, co jest bardzo groźne szczególnie dla osób cierpiących na nadciśnienie.

Tragiczne skutki:

W 2011 roku nastolatka ze stanu Maryland, która miała wadę serca po wypiciu dwóch puszek napoju energetycznego w ciągu dwóch dni zapadła w śpiączkę spowodowaną zatrzymaniem akcji serca. Sześć dni później wyłączono aparaturę podtrzymującą jej życie.

Zobacz również
kurkuma przyprawa

Przeczytaj także:

Jakie jedzenie dodaje energii? https://dietetycy.org.pl/jedzenie-dodajace-energii/