Teraz czytasz
Osteoporoza – Dieta | Co jeść żeby się przed nią uchronić?

Osteoporoza – Dieta | Co jeść żeby się przed nią uchronić?

osteoporoza dieta

Z biegiem czasu masa kostna zaczyna się zmniejszać. Chociaż ludzie w młodym wieku na ogół nie mają z tym problemu, to warto zacząć wcześnie myśleć o prowadzeniu diety, która pozwoli uchronić się w późniejszym okresie życia przed problemami z osteoporozą. Oto kilka porad co do tego co jeść, aby złagodzić negatywny wpływ czasu na nasze kości.

Dieta na mocne kości

Składnikiem, który jest najważniejszy dla mocnych kości to wapń.

To on stanowi główny budulec układu kostnego. Oczywiście – najbardziej znanym źródłem tego składnika jest mleko oraz produkty mleczne, jogurty, sery (szczególnie żółte), twarogi. Ale dobry jakościowo wapń to także takie jedzenie takie jak produkty zbożowe, kasze, pieczywo, jajka, rośliny strączkowe oraz przetwory rybne.

Które źródło jest najlepsze? Niewątliwie wapń pochodzący z produktów mlecznych jest najłatwiej przyswajalny. Nic więc dziwnego, że wielu specjalistów zaleca spożywanie mleka, aby dostarczyć odpowiedniej ilości tego składnika do organizmu.

Zobacz również
aktywność układ kostny

Nie tylko wapń…

Aby zapewnić organizmowi odpowiedni dopływ wapnia dla kości nie wystarczy dbać o samo jedzenie zawierające wapń. Równie istotnym czynnikiem jest zapewnienie składników, które pozwolą by jego przyswajalność wapnia była na odpowiednio wysokim poziomie – czyli o witaminę D oraz fosfor. Witamina D przede wszystkim trafia do organizmu przez ekspozycję na światło słoneczne (nie trzeba przesadzać – latem wystarczy nawet kilkanaście minut dla zdrowia), ale także znajduje się w rybach, jajkach, jest w nią wzbogacane wiele popularnych produktów spożywczych jak na przykład samo mleko. Podaż fosforu zwykle jest pokrywana z nadmiarem w diecie europejskiej.

Co omijać przy osteoporozie?

Niektóre składniki powodują mniejsze wchłanianie się wapnia, co dodatkowo postawić może organizm w stan zagrożenia jego braków. Na pierwszym miejscu są tutaj przede wszystkim szczawiany, które najczęściej trafiają do nas przez zbyt często pite herbatę, kawę, wino ale także niektóre warzywa i owoce. Nie należy też przesadzać z solą.

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze