Pregoreksja

Avatar photo
pregoreksja

W ostatnich latach, coraz częściej zwracamy uwagę na sposób naszego odżywiania. Zmieniamy nasz tryb życia, czytamy etykiety na produktach spożywczych, częściej uprawiamy sport, czytamy dietetyczne czasopisma. Dążymy do posiadania szczupłej, idealnej sylwetki, niejednokrotnie przesadnie kreowanej i przerysowanej przez media. Nic więc dziwnego, że ponad 70% dziewcząt i młodych kobiet stosuje różne odchudzające diety, a ponad połowa z nich stosuje krótkotrwałe głodówki. Zaburzenia odżywiania: bulimia i anoreksja dotykają coraz większą liczbę osób (częściej chorują kobiety). Zaburzenia łaknienia nie ominęły również kobiet ciężarnych.

Czym jest pregoreksja?

Zjawisko głodzenia, obsesji na punkcie super zdrowego odżywiania się w trakcie ciąży, a także nadmiernej koncentracji na swojej figurze i wyglądzie – to pregoreksja.

Młode kobiety w obawie przed przytyciem, zmianą kształtu i rozmiaru ciała, a także chęci nierealnie szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży oraz z lęku przed utratą atrakcyjności podejmują w okresie ciąży restrykcyjne diety odchudzające, a także głodówki.

Kobiety ciężarne z problemem pregoreksji przesadnie kontrolują swoją wagę, stosują środki przeczyszczające, wywołują wymioty i nadmiernie ćwiczą.  Pregoreksja częściej dotyka kobiety, które wcześniej cierpiały na zaburzenia odżywiania, u których problem powraca, gdy przybierają na wadze w okresie ciąży.

Zobacz również
sport

Okres ciąży to zły czas na diety i głodówki

 To właśnie wtedy przyszła mama powinna dostarczać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, witaminy i minerały do swojego organizmu. Anemia u przyszłych mam, związana z niedoborem żelaza, może być przyczyną nie tylko samej anemii, ale również poporodowej depresji, a deficyt żelaza u dzieci może wpływać negatywnie na rozwój funkcji poznawczych oraz na deficyt emocji. Anemia z niedoboru żelaza występuje u ponad 80% kobiet z anoreksją.  Odchudzanie w czasie ciąży może nie tylko mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiety, ale również jej dziecka. Często występują poronienia, zbyt mała masa urodzeniowa dziecka, zbyt wczesny poród. Nieprawidłowe odżywianie u kobiety może być przyczyną wielu schorzeń u swojej pociechy w przyszłości.

Prawidłowe żywienie jest niezwykle istotne dla kobiet ciężarnych i karmiących. Warunkuje ono optymalny rozwój płodu, zapobiega niedoborom pokarmowym u przyszłej mamy oraz utrzymanie laktacji. Zaburzenia odżywiania mają swój początek w okresie dojrzewania, dlatego niezbędna i konieczna jest edukacja właśnie w okresie młodzieńczym, aby od początku sygnalizować i naświetlać problem zaburzeń łaknienia. Niestety nietypowe zaburzenia odżywiania, do których można zaliczyć pregoreksję obejmują coraz szerszą grupę kobiet, a wiedza na ten temat zarówno wśród kobiet ciężarnych jak i młodych mam jest niewystarczająca, zbyt mały poziom wiedzy na temat zaburzeń odżywiania to sygnał do prowadzenia szerszej edukacji, a także zwrócenie szczególnej uwagi na nietypowe zachowania żywieniowe wśród przyszłych mam.