Wraz z erą smartfonów pojawiło się bardzo dużo ciekawych propozycji dla posiadaczy komórek. Często w prowadzeniu odpowiedniej diety aplikacje na komórkę mogą stanowić nieocenioną pomoc. Często posiadają funkcje, których nawet byśmy się nie spodziewali.
W poniższym artykule przedstawiamy Wam kilka polskojęzycznych aplikacji dietetycznych na smartfony z Google Play oraz iTunes. Podajemy również linki skąd można je ściągnąć (Google Play, po kliknięciu na „oceń produkt” pojawi się pełny opis).
dolgachov / 123RF
FatSecret Licznik Kalorii
FatSecret Calorie Counter to dość prosta w działaniu aplikacja, która pozwala na sprawdzanie kaloryczności produktów i posiłków. Zawiera szeroką bazę produktów żywnościowych z Polski i z zagranicy, którą można uzupełnić o własne.
Jedną z jej funkcji jest możliwość sprawdzania danej żywności po kodzie kreskowym. Ta usługa choć nie zawsze działa może być szczególnie przydatna dla osób chcących dokładnie śledzić spożywane składniki odżywcze (na przykład osoby na diecie).
Chociaż zdarzają się w niej błędy w tłumaczeniu, może się na niektórych komórkach zawieszać, oraz wymaga częstego dostępu do internetu – to dla większości osób będących na diecie może stanowić nieocenioną pomoc.
Na rynku dietetycznym istnieje kilka rozwiązań kompleksowo przygotowanych dla osób, które próbują na własną rękę zmierzyć się z problemem odchudzania.
EatFit jest jedną z nich. Znaleźć w programie można kilka już gotowych diet oraz kilkaset posiłków. Oczywiście możemy też śledzić swój postęp w odchudzaniu.
Dużą zaletą programu jest to, że jest przygotowany w dopracowanym języku polskim oraz atrakcyjnej szacie graficznej.
„Gotujemy” to aplikacja, która stanowi kieszonkową grubą księgę kulinarną z przepisami na każdą okazję. Jest jednak od takiej o wiele bardziej poręczna i możemy z niej skorzystać w każdej sytuacji żeby sprawdzić jakich produktów potrzebujemy i co zrobić krok po kroku, aby ugotować obiad.
Bogata lista przepisów ułożonych w kategorie jest na bieżąco rozszerzana przez autorów.
Bardzo dużą zaletą tej aplikacji jest możliwość korzystania z niej bez dostępu do internetu.
Może to być przydatne jeśli chcemy na przykład w sklepie sprawdzić jakich składników brakuje nam do potrawy, którą ugotujemy dzisiaj wieczorem.
Konkurencją dla powyższej aplikacji mogą być Przepisy.pl wspierane przez znanego producenta przypraw.
W aplikacji znaleźć można liczne przepisy na różnorodne potrawy, w tym specjalne potrawy tygodnia, informacje, bogato ilustrowane estetycznymi zdjęciami oraz video.
Dla mniej wprawnych kucharzy przydatne mogą być przeliczniki miar, wag oraz słowniczek terminologii kulinarnej.
Podczas gotowania możemy skorzystać nawet z minutnika, który przypomni nam , że gotowanie dobiegło końca.
Wadą aplikacji może być to, że do większości przepisów potrzebne są produkty sponsora – oczywiście jeśli nie znajdziemy odpowiednich zamienników…
Jeśli cyfry przy e dalej są często dla Ciebie problemem (tak jak dla 99% społeczeństwa), to z pomocą przychodzi prosta, polskojęzyczna baza danych o dodatkach do żywności o nazwie e-food. W prosty i przystępny sposób tłumaczy czym dany dodatek jest.
Co ważne wskazuje jak powstaje taki składnik, jakie są ryzyka i zalety jego stosowania w produktach.
Warto mieć tę aplikację przy sobie w trakcie spożywczych zakupów.
Vitalia to serwis dietetyczny umożliwiający dostęp do odpłatnej diety online, która jest również dostępna przez komórkę.
Umożliwia to aplikacja „Vitalia Start”. Głównymi funkcjonalnościami tej aplikacji jest dostęp do swojego indywidualnego jadłospisu, lista zakupów, dziennik z masą ciała, przepisy.
Ze względu, że program może obejmować również trening fitness umieszczono w aplikacji możliwość obejrzenia treningu w postaci animacji.
Aplikację polecić można wyłącznie osobom, które zakupiły lub planują zakup diety online oferowanej przez Vitalię. Niestety bez wykupionego programu w Vitalii aplikacja będzie nieprzydatna.
Co do zasady – celem aplikacji jest kontrola nad ilością spożywanych kalorii oraz składników odżywczych. Przy prostym interfejsie pozwala sprawdzić swoją historię z ostatnich dni i tygodni.
Dodatkowym atutem programu dla osób nie mających więcej styczności z dietetyką jest garść porad, które znajdują się w programie i dotyczą tego jak należy się odżywiać – dotyczy to nie tylko samego odchudzania ale również odżywiania w przypadku niektórych chorób.
Istnieje możliwość wprowadzania spożytych dań głosowo (to dla tych, którzy nie lubią wpisywać ich ręcznie).
Jeśli oprócz diety liczy się dla Ciebie również kwestia treningu – to podpowiedzi w tym zakresie oferuje aplikacja „Dieta i Trening”.
Aplikacja posiada te wszystkie funkcje, które potrzebne są przy prowadzeniu diety – czyli kaloryczność i skład wybranych produktów (oraz możliwość dodawania własnych) oraz bazę informacji o tym, ile można spalić ćwicząc. To wszystko dostępne jest offline, co może być kłopotliwe w przypadku innych, większych aplikacji.
Stąd też aplikacja ta również znajduje swoich zwolenników.
Alternatywą dla powyższej aplikacji jest „Tabela kalorii”. Dietetycy doskonale wiedzą o co chodzi – mamy tutaj w postaci tabelarycznej zebrane podstawowe informacje o składnikach odżywczych (energia, białka, węglowodany, tłuszcze).
Szata graficzna również prosta, umożliwia szybkie wyszukiwanie.
Oczywiście tę funkcjonalność posiadają także niektóre wcześniej wspomniane aplikacje jednak zaletą tego rozwiązania jest to, że jeśli to jedyna funkcja, której tak naprawdę potrzebujemy – to dostęp do niej tutaj jest bardzo prosty.
Oczywiście nie jest to wyczerpująca lista aplikacji – jeśli korzystacie z innych polskojęzycznych aplikacji wartych polecenia – pochwalcie się nimi na forum lub w komentarzu pod artykułem !