Wywiad z Mileną Nosek. #DIETETYKABYME

Avatar photo
hormony w równowadze nosek

DIETETYCY.ORG.PL: Gratuluję Ci wydania kolejnej książki! Dziękuję, że przyjęłaś zaproszenie do naszego wywiadu. Czy mogłabyś przybliżyć czytelnikom, czym się zajmujesz. W czym specjalizujesz i gdzie można Cię spotkać na co dzień?

MILENA NOSEK: Bardzo dziękuję i cieszę się, że znalazłam się wśród Was. Jestem dietetykiem klinicznym i psychodietetykiem, a specjalizuję się głównie w chorobach układu pokarmowego oraz kości i stawów. W wyniku połączenia mojej pasji i zawodu, zajmuję się najczęściej osobami z wysoką aktywnością fizyczną – tancerzami. Prowadzę warsztaty edukacyjne dla różnych grup wiekowych, udzielam porad eksperckich, piszę książki. Przyjmuję w jednym z warszawskich Instytutów Zdrowia –MAE i prowadzę także konsultacje online.

DIETETYCY.ORG.PL: Skąd pomysł na taką tematykę książki? Z czym przychodzą do Ciebie najczęściej pacjenci. Czy ich problemy powiązane są właśnie głównie z gospodarką hormonalną?

MILENA NOSEK: Uważam, że równowaga hormonalna jest najważniejsza dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Wiele zaburzeń, nawet niewielkich odczuć dyskomfortu czy trudności w codziennym funkcjonowaniu pochodzi właśnie z zaburzeń hormonalnych. Każda interwencja dietetyczna, kontakt z pacjentem, próba rozwiązania jakiegoś problemu zaczyna się od sprawdzenia czy układ hormonalny dobrze funkcjonuje. Osoby, które się do mnie zgłaszają, najczęściej mają zaburzenia hormonalne. Od nastolatków mających kłopoty ze skórą, po dorosłych z bezsennością, wyczerpaniem, kompulsywnym jedzeniem, menopauzą czy osteoporozą.

DIETETYCY.ORG.PL: Które z poruszonych w książce zagadnień zbyt rzadko omawiane jest w mediach? Z którym związanych jest najwięcej mitów i niedomówień?

MILENA NOSEK: Na pewno zagadnienie związane ze stresem. Istnieje stereotyp, że układ nerwowy jest poddany stresowi i to on jest tylko za niego odpowiedzialny. Komunikuje się, że jest stres pozytywny czy negatywny. Według nauki… stres to stres i owszem jest potrzebny, bo mobilizuje do działania, pozwala szybko podejmować decyzję o zagrożeniu i „uciekać”. Ale my obecnie nie musimy uciekać. Nie uczy się w szkołach zarządzania emocjami, stresem, nie uczy się umiejętności szukania zasobów do radzenia sobie ze stresem. A tak łatwo do zmęczenia nadnerczy, wysokiego kortyzolu, które będą zaburzały wszystko po kolei.

DIETETYCY.ORG.PL: Kto jest odbiorcą Twojej książki? Dlaczego ten tytuł powinien znaleźć się w biblioteczce dietetyka?

MILENA NOSEK: Odbiorcami mojej książki mogą być wszyscy. Kwestia hormonów, opanowania podstawowej wiedzy, ich roli w jakości życia i odpowiedzialności za funkcje organizmu powinny być znane przez każdego, niezależnie od wieku, płci i zawodu. Niektóre zaburzenia hormonalne są przecież normalne. Jak dojrzewanie, przekwitanie, zespół napięcia przedmiesiączkowego czy właśnie reakcja na stres, czy przemęczenie. Dietetykom chciałabym zaś tą pozycją wzmocnić chęć i podkreślić istotność roli hormonów w każdym przedsięwzięciu z pacjentem.

DIETETYCY.ORG.PL: Zebrałaś kilkadziesiąt inspirujących, przepisów kulinarnych. Która potrawa jest Twoją ulubioną? Z którą zaś poradzi sobie niewprawny kucharz, a która jest dla wytrawnych adeptów sztuki kulinarnej?

MILENA NOSEK: Moją ulubioną jest zapiekanka z fenkułem – odżywcza, niebotycznie smaczna, łatwa w przygotowaniu i z udziałem niedocenianego wciąż w Polsce warzywa – kopru włoskiego (fenkuła). Starałam się tak dobrać przepisy, żeby w priorytecie oczywiście pomagały w wielu zaburzeniach równowagi (umieściłam przy każdym przepisie znaczki odpowiadające zaburzeniom), ale i nie były wielkim, czasochłonnym i trudnym wyzwaniem. Tak więc myślę, że każdy sobie ze wszystkim doskonale poradzi. Wystarczą chęci i motywacja do dbałości o zdrowie.

DIETETYCY.ORG.PL: Jakie są Twoje plany na najbliższe miesiące?

MILENA NOSEK: Przede mną urlop, następnie kilka wydarzeń edukacyjnych, sesja egzaminacyjna ze studentami i zbieranie materiałów do kolejnej książki. Będzie dotyczyła profilaktyki chorób kości oraz stawów. W międzyczasie oczywiście dużo sportów, tańca i uaktualniania wiedzy.

Recenzję książki „Hormony w równowadze” przeczytacie tutaj: https://dietetycy.org.pl/hormony-w-rownowadze-milena-nosek/