Wywiad z Jacqueline Rowiecką – #DIETETYKABYME

Avatar photo

Wywiad

DIETETYCY.ORG.PL: Dziękuję, że przyjęła Pani zaproszenie do wywiadu. Na początku warto przybliżyć Pani sylwetkę – jest Pani dietetykiem ale nie tylko…

Jacqueline Rowiecka: Dzień dobry. Bardzo dziękuję za zaproszenie. Odpowiedź na pytanie, kim jestem, jest nieco skomplikowana. Po pierwsze jestem szalenie zakochaną mamą i spełnioną kobietą. Jestem podróżnikiem- w ciągu roku planuję i realizuję około 20 wycieczek. Są to zarówno wyjazdy krajowe, jak również zagraniczne, a czasem międzykontynentalne. Pasją do podróżowania dzielę się z moim synem i przyjaciółmi. Otrzymałam ją w genach od moich Rodziców. Jestem certyfikowanym pilotem wycieczek, dzięki czemu mogę realizować moją pasję w sferze zawodowej. Uwielbiam literaturę i sztukę, jak również sporty wodne. Od kilku lat próbuję swoich sił w windsurfingu, który dostarcza mi endorfin i wyzwala prawdziwą radość. Uczy mnie pokory, cierpliwości oraz pokonywania własnych słabości.

Z wykształcenia jestem technologiem żywności, ekonomistą, inżynierem produkcji, italianistą, specjalistą psychodietetyki oraz psychologii zarządzania. Jestem również studentem dietetyki III stopnia.

Z pasji do nauki pozostałam na Uniwersytecie. Jestem doktorantem interdyscyplinarnych studiów obejmujących dwie dyscypliny naukowe- nauki o ekonomii oraz technologii żywności i żywienia człowieka. Teoretyczne aspekty pracy naukowej łączę z praktycznymi działaniami. Jestem współzałożycielem lokalnego cateringu dietetycznego Ready for Diet oraz właścicielem Dziecięcej Akademii Dietetycznej. Jest ona platformą łączącą pasje, doświadczenie i aktualną wiedzę naukową specjalistów zdrowego stylu życia. Na naszym pokładzie są dietetycy, psychodietetycy, psycholodzy, logopedzi, fizjoterapeuci, trenerzy aktywności fizycznej i sportu.

Działam więc zarówno na płaszczyźnie naukowej, pisząc artykuły i dzieląc się swoją pasją i wiedzą na Konferencjach Naukowych, ale również działam praktycznie w sferze biznesu.

DIETETYCY.ORG.PL: Porozmawiajmy o Pani nowej książce. Proszę powiedzieć, skąd wziął się pomysł na tę piękną, skierowaną do dzieci książkę?

Jacqueline Rowiecka: „Siedmiomilowe podróże” to realizacja jednego z moich celów oraz wielkiego marzenia. Od najmłodszych lat pisałam opowiadania i wiersze. Od kiedy pamiętam, byłam artystyczną duszą i marzyłam między innymi o tym, aby zostać pisarką. Oprócz tego marzyłam również o aktorstwie, medycynie, pilotażu i mnóstwie innych rzeczy. Tamte jednak, z biegiem czasu, pozostawały w sferze dziecięcych wyobrażeń, ale marzenie o własnej książce pozostało ze mną. Moja pierwsza wydana książka jest połączeniem wszystkiego, co kocham- podróżowania, odkrywania emocji i samego siebie, dietetyki i psychodietetyki, przeplatającego się magicznego świata z rzeczywistością, w jakiej istniejemy. A wszystko to przedstawione jest w barwnych, pięknych ilustracjach.

To pozycja, jakiej nie znalazłam wśród książeczek dla dzieci. Mój czterolatek ma trzy biblioteczki w domu a książki liczymy już w setkach. Czasem odwiedzamy biblioteki i księgarnie w poszukiwaniu nowych pozycji i wiem, że takiej książki na rynku nie ma. Jest to więc pierwsza książka dla dzieci- przewodnik po Polsce, która zabiera dziecko w magiczny świat nie tylko podróży, rozumianych jako przemieszczanie się z punktu A do punktu B, ale przede wszystkim w głąb własnej wyobraźni, budując kreatywność, rozbudzając ciekawość świata, pomagając rozumieć emocje i samego siebie, a przy okazji wskazując na zasady prozdrowotne i mechanizmy, dzięki którym istniejemy. Dziecko poznaje budowę ludzkiego ciała- układ pokarmowy, emocje, kosmos, istotę aktywności fizycznej i historię Polski.

DIETETYCY.ORG.PL: Książka łączy wiele dziedzin – od geografii, kulturoznawstwa, przez astronomię po kulinaria. Dlaczego zdecydowała się Pani na tak szerokie zagadnienia?

Jacqueline Rowiecka: „Siedmiomilowe podróże” to przejście do kolorowego, bajecznego świata, który może urzeczywistnić się w życiu małego czytelnika. Wszystko to, co opisane jest w książce, może wydarzyć się naprawdę. Chciałam, aby książka holistycznie ujmowała różnorodne kwestie tak, aby rozbudzić ciekawość odkrywania i eksplorowania świata. Dzieci mają naturalną potrzebę poznawania, pragną uczyć się i dowiadywać o nowych rzeczach, miejscach i wydarzeniach.

Ja zabieram dziecko w podróż po Polsce. Rozpoczynamy ją w Zakopanem. Główny bohater poznaje piękno tatrzańskiej przyrody, spotyka mieszkające tam zwierzęta, dowiaduje się o charakterystycznych dla górali posiłkach i produktach. Kolejny przystanek to Kraków, gdzie Emi, bo tak brzmi imię bohatera opowiadań, wraz z Panem Twardowskim, w maszynie do podróży w czasie, przemierza tysiące lat wstecz, aby spotkać się z Królem Krakiem. W Warszawie z kolei odnajduje się w futurystycznym świecie, który czeka na nas w przyszłości. Nie mogło zabraknąć też windsurfingu i pływania po Bałtyku, czego Emanuel doświadcza w Gdańsku, ze swoim opiekunem- bogiem mórz Neptunem.

W każdym mieście na małego czytelnika czekają przepisy charakterystyczne dla danego regionu. Są one przedstawione w wersji rysunkowej, tak, aby dziecko mogło wspólnie z rodzicami/ opiekunami przygotować je we własnym domu. Chcę, poprzez tę książkę budować bliskość i relację w rodzinie, która razem czyta opowiadania i wspólnie przygotowuje posiłki, jak również zachęcić do podróżowania i odkrywania świata. Na tę podróż wybrałam siedem miast Polski, wśród których wyróżniłam 100 atrakcji dla dzieci, które, według mnie, są najbardziej interesujące i pozwalają na wszechstronny rozwój. Każda z nich jest opisana i wskazana na mapce. Dziecko może więc brać czynny udział w planowaniu podróży.

Recenzję nowej książki autorki przeczytasz tutaj: LINK

DIETETYCY.ORG.PL: Do opracowania tej publikacji zaprosiła Pani też całe grono specjalistów. Jest logopeda, psycholog i jeszcze jeden dietetyk – skąd ten pomysł?

Jacqueline Rowiecka: Wszyscy Ci specjaliści to wspaniałe, współpracujące z Dziecięcą Akademią Dietetyczną osoby. Psycholog Agatka i logopeda Aleksandra pomogły mi inaczej spojrzeć na przekaz treści, ich czytelność, aspekty psychologiczne i logopedyczne. Dietetyk kliniczny Asia, z którą współtworzymy Dziecięcą Akademię Dietetyczną, pracowała ze mną przy przygotowywaniu przepisów i wynajdowaniu lokalnych produktów. Czytałyśmy, pytałyśmy, eksplorowałyśmy, aby znaleźć takie smaki, które z jednej strony są charakterystyczne dla danego miejsca, a z drugiej smaczne i atrakcyjne dla dziecka. Ważne dla nas było również to, by przepisy były proste w wykonaniu i cechowały je walory prozdrowotne. Niejednokrotnie próbowałyśmy potraw, a potem je modyfikowałyśmy. Pytałyśmy dzieci z przedszkoli i szkół, z czym kojarzą im się dane miasta, jakie posiłki preferują, a jakich nie lubią. W kolejnym etapie same dzieciaki kosztowały gotowych posiłków i wybierały te, które najbardziej im smakowały.

Tworzenie książki to był długi, wielomiesięczny proces, ale w końcu książka przybrała taką formę, w jakiej jest obecnie. Została zaakceptowana przez psychologa, logopedę i dietetyka, ale również przez dzieci.

DIETETYCY.ORG.PL: Co sprawiło Pani największą radość przy tworzeniu „Siedmiomilowych podróży”?

Jacqueline Rowiecka: Jest tego naprawdę niemało, dlatego pozwolę sobie nieco rozwinąć myśl. Jak wyglądał cały proces tworzenia? Pierwszym elementem, którym zajęłam się chwilę po podjęciu decyzji o wydaniu własnej książki dla dzieci, było napisanie opowiadań. To zajęło mi wiele godzin. Uwielbiam tworzyć bajeczny świat i kreować opowiadania. Pozwoliły mi one na stworzenie koncepcji całej książki, jej układu i wartości, które miała wnosić w życie małego czytelnika. Podzieliłam książkę na siedem rozdziałów z rozbudowanym wstępem, gdzie każdy rozdział dotyczy innego miasta w Polsce i składa się z 3 elementów:

  • historii głównego bohatera, który przemierza Polskę w poszukiwaniu atrakcji dla dzieci;
  • niezwykłych przygód Emiego, który m.in. spaceruje po Tatrach czy wizualizuje futurystyczną Warszawę;
  • przepisów charakterystycznych dla przedstawionych miast w formie rysunkowej, aby zachęcić dzieci do wspólnego ich przygotowywania.

Opowieść rozpoczyna się przewodnikiem, w którym Emi wprowadza dzieci w świat podróży, kulinarnych przygód i doświadczania świata.  Następnie rozpoczyna podróż …

Od samego rana, gdy otwieram oczy,

aż do chwili, kiedy zasypiam, w wyobraźni przemierzam różne miejsca.

Gotowy na wyprawę?

Wkładaj wygodne buty, spakuj ulubiony plecak i lecimy.

Zobacz również
dżemy

INFOGRAFIKA

A tak właśnie wygląda droga głównego bohatera. Co sprawiło mi najwięcej przyjemności?

Możliwość poznawania na nowo Polski, a w szczególności ciekawych miejsc do odwiedzenia wraz z dziećmi, rozmowy z właścicielami Muzeów czy też innych atrakcji, możliwość przenoszenia swoich myśli na piękne ilustracje i wartości, jakie można odnaleźć w opowiadaniach.

Tego, co sprawiało mi przyjemność, jest więc mnóstwo. Nie zawsze było łatwo, ale warto uwierzyć w niemożliwe i zawalczyć o realizację własnych marzeń.

DIETETYCY.ORG.PL: Rozwija się Pani zawodowo w obszarze edukacji żywieniowej – proszę powiedzieć o swoich projektach i dokonaniach w tej dziedzinie?

Jacqueline Rowiecka: To prawda, staram się cały czas być w ruchu i nie zatrzymywać się w poszukiwaniach. Książka jest już w przedsprzedaży, dlatego zapraszam do jej kupowania na stronie dzieciecaakademiadietetyczna.pl, natomiast nie jest to jedyny projekt, który aktualnie prowadzę.

Na stronie Dziecięcej Akademii Dietetycznej znajduje się kopalnia darmowej wiedzy w formie artykułów i podcastów ujmujących tematyką zdrowego, holistycznie rozumianego rozwoju dzieci; przepisy w formie rysunkowej dla najmłodszych; karty pracy dla rodziców i specjalistów do druku. To wszystko, czym dzielę się całkowicie za darmo, aby świat zdrowych nawyków był łatwiejszy. Z całym zespołem specjalistów tworzymy również produkty i oferujemy konsultacje dietetyczne i psychodietetyczne dla dzieci. Te drugie, prowadzimy według autorskiego programu „Akademia Psychodietetyka”, który przeprowadza dziecko przez niełatwą zmianę nawyków żywieniowych. Jego założenia są zgodne z zaleceniami psychologicznymi, pedagogicznymi oraz pediatrycznymi.

Ponadto prowadzimy szkolenia dla najmłodszych oraz ich rodziców z zakresu zdrowego stylu życia. I tutaj, chciałabym zaznaczyć, iż końcem kwietnia, na stronie dietetycy.org.pl, ukazało się moje pierwsze szkolenie online, właśnie w tematyce dietetyki dziecięcej. Zdradzam w nim szczegóły mojej pracy z najmłodszymi i tymi nieco starszymi, wskazuję na zagadnienia, które decydują o zmianie nawyków u dzieci. Argumentuję, iż praca oparta na umiejętnościach dziecka przynosi dużo większe korzyści niż bazowanie na jego problemach. To wszystko znajdziecie TUTAJ.

A w zakresie mojej pracy naukowej wciąż poszerzam ilość pozycji naukowych odnoszących się w zdecydowanej większości do zagadnień związanych z prozdrowotnym odżywianiem.