Dieta śródziemnomorska odchodzi do zapomnienia

Avatar photo
✔ Aktualizacja: nowe wyniki badań
dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest przez wielu uznawana za najzdrowszą dietę świata. Pełna owoców, warzyw, zdrowych tłuszczów, jednocześnie pełna smaku. Dietetycy ją kochają, konsumenci też ją uwielbiają, bo jest także bardzo przyjemna dla kubków smakowych. W czym więc rzecz?

dr João Breda z WHO na Europejskim Kongresie Otyłości w Wiedniu:

„Dieta śródziemnomorska dzieci w tych krajach (kraje śródziemnomorskie – przyp. red.) odeszła (…) Diety śródziemnomorskiej już nie ma. Ci, którym najbliżej do diety środziemnomorskiej to dzieci szwedzkie. Dieta śródziemnomorska odeszła i musimy ją odzyskać.

Co się stało z dietą śródziemnomorską?

Jak donosi WHO dzieci greckie, włoskie i hiszpańskie rzadziej jedzą chociażby tak typowe dla tej diety pomidory, oliwę z oliwek i ryby niż dzieci szwedzkie. Czy to oznacza, że powinniśmy mówić częściej o diecie nordyckiej niż śródziemnomorskiej? Niekoniecznie – ale rządy krajów południa Europy już zaczęły ostrą walkę z negatywnymi zmianami w stylu życia swoich najmłodszych mieszkańców.

Wszystkie te kraje cierpią na otyłość i nadwagę wśród dzieci – dotyka to aż 40% młodych obywateli! Rekordowo wysoki wskaźnik odnotowano na Cyprze – 43%. Obecnie to kraje, które mają jeden z największych problemów z otyłością wśród dzieci w Europie. Dane pochodzą z lat 2015-2017.

🔎 Te smutne wieści potwierdziła najnowsza analiza z roku 2023. W ciągu ostatniej dekady ludzkość coraz mniej odżywia się w stylu śródziemnomorskim [3]. Wciąż najbliżej do tej diety Europejczykom oraz osobom lepiej sytuowanym ekonomicznie

Zobacz również
topinambur

Co jedzą młodzi Włosi i Hiszpanie?

Odpowiedź niestety jest taka jakiej możemy spodziewać się po tych złych statystykach – to głównie jedzenie śmieciowe, góra słodzonych napojów i słodyczy. Za dużo soli, za dużo tłuszczu i cukru. Nie ma tu zbyt dużo miejsca na zdrowe przekąski – owoce. Nie ma też miejsca na aktywność fizyczną.

W jakich krajach dzieci jedzą obecnie najzdrowiej?

Spośród przebadanych 40 państw, najniższe wskaźniki otyłości są we Francji, Norwegii, Irlandii. Nie przekraczają 10%. Niestety Polacy nie mają się czym chwalić: u nas ten wskaźnik wynosi 32% dla chłopców i 29% dla dziewczynek. Poniżej tabela z raportu WHO.

(C) World Health Organization

Przeczytaj pełny raport WHO

Dowiecie się z niego między innymi ile % dzieci w danym kraju je warzywa, owoce, kiedy kładą się spać, czy jedzą śniadania, etc. Warto :) Link znajdziecie tutaj: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0006/372426/wh14-cosi-factsheets-eng.pdf?ua=1

Bibliografia:

  1. guardian.com
  2. WHO
  3. Damigou E, Faka A, Kouvari M, Anastasiou C, Kosti RI, Chalkias C, Panagiotakos D. Adherence to a Mediterranean type of diet in the world: a geographical analysis based on a systematic review of 57 studies with 1,125,560 participants. Int J Food Sci Nutr. 2023 Sep 28:1-15. doi: 10.1080/09637486.2023.2262781. Epub ahead of print. PMID: 37771002.
  • Data pierwotnej publikacji: 26.05.2018
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 11.11.2023