Dieta wegańska na cztery pory roku [RECENZJA]

Avatar photo

Dieta wegańska na cztery pory roku to kolejna książka autorstwa Magdaleny Jarzynki-Jendrzejewskiej i Ewy Sypnik-Pogorzelskiej wydana nakładem wydawnictwa RM w 2020 roku.

Tytuł: Dieta wegańska na cztery pory roku
Autorzy: Ewa Sypnik-Pogorzelska, Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska
Wydawnictwo: RM
Ilość stron: 256
Rok wydania: 2020

Dieta roślinna na czasie

Tym razem panie podjęły się przybliżenia czytelnikom zagadnienia diet roślinnych. To właśnie dieta bezmięsna od kilku sezonów budzi ogromne zainteresowanie konsumentów, naukowców i mediów. Powstaje mnóstwo książek (Jedz Zielone, Wege. Rodzina, Wege. Dieta roślinna w praktyce), zachęcających do zwiększenia udziału produktów roślinnych w codziennym jadłospisie.

Ograniczenie spożycia mięsa nie tylko korzystnie wpływa stan zdrowia ale także na dobrostan środowiska naturalnego, o czym przekonywał zespół ekspertów tworzących zalecenia planetary health diet. Bez wątpienia diety roślinne stały się modne a jej zwolennicy chcą poznać jak najwięcej szczegółów z nią związanych.

A jak sami zainteresowani oceniają dietę bezmięsną? Naukowcy zbadali postrzeganie diety wegańskiej przez konsumentów, uznawana jest ona za etyczną, korzystną dla środowiska a także zdrową (czytaj więcej: https://dietetycy.org.pl/co-myslimy-o-dietach-roslinnych-badanie-naukowe/)

Dieta wegańska na cztery pory roku

Tego samego zdania są też autorki książki „Dieta wegańska na cztery pory roku”. W pierwszej części tego opracowania pojawiły się objaśnienia co do mikro i makroskładników w diecie wegańskiej oraz zarys najważniejszych zasad komponowania jarskiego jadłospisu.

Autorki rozwiały najczęściej pojawiające się wątpliwości konsumentów, co do potencjalnie  niedoborowych składników odżywczych. Wątpliwości konsumentów dotyczą także tego czy dieta bezmięsna nie powoduje niedostatecznego spożycia białka, a także czy i jakie składniki odżywcze powinny zostać dostarczone w formie suplementów.

Bardzo praktyczną poradą jaka znalazła się w książce jest ta dotycząca zwiększenia biodostępności składników odżywczych. W rozdziale superfoods dla wegan autorki zebrały i opisały produkty o wysokiej zawartości składników odżywczych i czynnych biologicznie związków. Takie zestawienie produktów będzie pomocną wskazówką dla czytelników chcących rozpocząć stosowanie diety wegańskiej. Podobnie jak pozostałe porady praktyczne zebrane w „Dieta wegańska na cztery pory roku” dotyczące między innymi roślinnych zamienników mięsa, mleka i jego produktów, masła, jajek, czy słodyczy na bazie nabiału.

W części przepisowej autorki pogrupowały potrawy zgodnie z sezonowością produktów.

W części wiosennej znalazły się pomysły na różnorodne kasze, sałatki i pasty. Do ciekawszych przepisów należą między innymi sałatka z kuskusem i szparagami, spring rollsy z warzywnym miksem czy kasza z soczewicą.

W propozycjach na lato autorki „Diety wegańskiej na cztery pory roku” poleciły czekoladowy budyń jaglany z malinami, faszerowanego bakłażana oraz chłodnik ogórkowo-orzechowy.

W jesiennym wegańskim menu dominują koktajle i smoothies, a także dania z kaszą i dynią. W tym rozdziale uwagę zwracają sałatka z brukselki i fasolki z żurawiną, koktajl jarmużowy czy placki z cukinii z ciecierzycą.

Na zimowe wieczory dla jaroszy autorki polecają między innymi pudding chia na jogurcie kokosowym z owocowym musem, kotlety mielone z ciecierzycy oraz placki z kimchi.

Ostatni rozdział poświęcony został przepisom opartym o produkty dostępne o każdej porze roku. Proste przepisy z tej sekcji zachwycą wszystkich, którzy stawiają kulinarne pierwsze kroki. Do tych dań należą owsianka z masłem orzechowym i owocami, waniliowy budyń jaglany, paprykowy hummus czy spaghetti z pieczarkami.

Podsumowanie

Książka duetu Jarzynka-Jendrzejewska i Sypnik-Pogorzelska jest wartym uwagi źródłem przepisów dla osób chcących przejść na weganizm, ale także tych chcących ograniczać ilość spożywanego mięsa. Z przepisów skorzystają także osoby, jedzące w sposób tradycyjny, poszukujące inspiracji dla urozmaicenia swojego menu.