RELACJA: XII Międzynarodowe Forum Suplementów Diety

Avatar photo
XII FORUM SUPLEMENTÓW DIETY

W dniu 17 listopada 2017 r w Warszawie miało miejsce XII Międzynarodowe Forum Suplementów Diety. Poruszane zagadnienia dotyczyły istotnych kwestii dotyczących suplementów, w tym aktualnego stanu i perspektyw zmian na rynku tych produktów oraz nowości i innowacji w tej dziedzinie.

O racjonalnej suplementacji

Poziom merytoryczny wydarzenia był bardzo wysoki, zaproszeni prelegenci i goście reprezentowali wiodące krajowe ośrodki akademickie. Wywiad inauguracyjny dotyczący racjonalnej suplementacji wygłosiła pani profesor Iwona Wawer z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytety Medycznego. Pani profesor wskazała na zróżnicowane potrzeby żywieniowe różnych grup ludności. Zaznaczyła, że przy podjęciu decyzji o stosowaniu suplementacji istnieje potrzeba uzasadnionego, przemyślanego i przede wszystkim indywidualnego doboru preparatów.

Medycyna komplementarna a alternatywna

Jeden z ciekawszych wykładów wygłosił lek med. Krzysztof Błecha, w którym wykazał, że medycyna komplementarna bywa powszechnie mylona z medycyną alternatywną. Ziołowe preparaty lecznicze, choć obecnie rzadziej polecane przez lekarzy, są w niektórych przypadkach równie skuteczne co ich syntetyczne odpowiedniki. Prawidłowo dobrane preparaty ziołowe mogą zaś być stosowane jako element profilaktyki zdrowotnej.

Probiotyki

Z zainteresowaniem wysłuchałam wykładu pani profesor Anny Malm z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dotyczącego roli probiotyków nie tylko w aspekcie ich wpływu na pracę jelit ale także układu nerwowego i odpornościowego. Odpowiedni dobór preparatu probiotycznego, w skład którego wchodzą wyselekcjonowane szczepy o potwierdzonym  działaniu klinicznym,  oraz prawidłowa dieta sprzyjająca kolonizacji są kluczowe w powodzeniu probiotykoterapii.

Zmiany legislacyjne…

Prelekcja pani Ewy Jankowskiej, prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty (PASMI) poświęcona została projektowi zmian do Ustawy o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia. Konieczność zmian w prawodawstwie związanym z rynkiem suplementów diety dostrzegana jest nie tylko przez organa nadzorujące ale także przez konsumentów jak producentów. Planowane zmiany będą dotyczyły oznakowania, reklamowania jak i rejestracji suplementów diety w mniejszym stopniu zaś kontroli ich jakości.

…i nowe przepisy UE

W dalszej części konferencji prelekcję wygłosiła pani dr inż. Katarzyna Stoś z Instytutu Żywności i Żywienia, poruszając zagadnienia związane z nowymi przepisami unijnymi w obszarze żywności dla szczególnych grup ludności.

O interakcjach suplementów z lekami

Wielu konsumentów nie zawsze zdaje sobie sprawę z ryzyka jakie niesie nieprawidłowe stosowanie suplementów diety. Nierozważne stosowanie tych preparatów może skutkować przedawkowaniem składników aktywnych dotyczy to np. witamin. Jak groźne z może być nieprawidłowe stosowanie suplementów na własną rękę bez konsultacji z lekarzem dla pacjentów przyjmujących leki przekonywała dr n. farm. Magdalena Hurkacz. Interakcje suplementów diety z zażywanymi lekami w niektórych przypadkach mogą skutkować wręcz zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów a ci często wymagają hospitalizacji z tego powodu.

Rynek i potrzeby

Krajowy jak i zagraniczny rynek suplementów diety jest bardzo szeroki, a sprzedaż tych preparatów sukcesywnie rośnie. Producenci suplementów wprowadzają coraz więcej nowości, wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, inwestują w wielopłaszczyznowe działania marketingowe. Należy jednak pamiętać, ze suplementy diety nie są produktami niezbędnymi do zachowania zdrowia. Priorytetem powinna zawsze być prawidłowo zbilansowana, urozmaicona dieta zaś stosowanie suplementów powinno być przemyślane i ograniczone jedynie do sytuacji kiedy występuje rzeczywisty, niedobór konkretnych składników odżywczych. Niewłaściwe stosowanie tych produktów może być niekorzystne dla zdrowia.

Zobacz również
pcos suplementy

Suplementy to nie produkt leczniczy lecz żywność. Powinny one więc spełniać wymogi bezpieczeństwa żywności – w ilu przypadkach są one przestrzegane pokazuje niedawno opublikowany raport NIKu.

Decydując się na stosowanie suplementów bądźmy świadomi tej decyzji a najlepiej skonsultujmy ją z lekarzem, aby być pewnym dobrego wyboru. Dla tych zaś, którzy stosują te preparaty pod wpływem impulsu lub reklamy niech piosenka rockera GISu będzie przestrogą:

 

FOTORELACJA Z WYDARZENIA:

XII FORUM SUPLEMENTÓW DIETY
XII Forum Suplementów Diety, © Dietetycy.org.pl