RELACJA: XII Międzynarodowe Forum Suplementów Diety

Avatar photo
XII FORUM SUPLEMENTÓW DIETY

W dniu 17 listopada 2017 r w Warszawie miało miejsce XII Międzynarodowe Forum Suplementów Diety. Poruszane zagadnienia dotyczyły istotnych kwestii dotyczących suplementów, w tym aktualnego stanu i perspektyw zmian na rynku tych produktów oraz nowości i innowacji w tej dziedzinie.

O racjonalnej suplementacji

Poziom merytoryczny wydarzenia był bardzo wysoki, zaproszeni prelegenci i goście reprezentowali wiodące krajowe ośrodki akademickie. Wywiad inauguracyjny dotyczący racjonalnej suplementacji wygłosiła pani profesor Iwona Wawer z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytety Medycznego. Pani profesor wskazała na zróżnicowane potrzeby żywieniowe różnych grup ludności. Zaznaczyła, że przy podjęciu decyzji o stosowaniu suplementacji istnieje potrzeba uzasadnionego, przemyślanego i przede wszystkim indywidualnego doboru preparatów.

Medycyna komplementarna a alternatywna

Jeden z ciekawszych wykładów wygłosił lek med. Krzysztof Błecha, w którym wykazał, że medycyna komplementarna bywa powszechnie mylona z medycyną alternatywną. Ziołowe preparaty lecznicze, choć obecnie rzadziej polecane przez lekarzy, są w niektórych przypadkach równie skuteczne co ich syntetyczne odpowiedniki. Prawidłowo dobrane preparaty ziołowe mogą zaś być stosowane jako element profilaktyki zdrowotnej.

Probiotyki

Z zainteresowaniem wysłuchałam wykładu pani profesor Anny Malm z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dotyczącego roli probiotyków nie tylko w aspekcie ich wpływu na pracę jelit ale także układu nerwowego i odpornościowego. Odpowiedni dobór preparatu probiotycznego, w skład którego wchodzą wyselekcjonowane szczepy o potwierdzonym  działaniu klinicznym,  oraz prawidłowa dieta sprzyjająca kolonizacji są kluczowe w powodzeniu probiotykoterapii.

Zmiany legislacyjne…

Prelekcja pani Ewy Jankowskiej, prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty (PASMI) poświęcona została projektowi zmian do Ustawy o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia. Konieczność zmian w prawodawstwie związanym z rynkiem suplementów diety dostrzegana jest nie tylko przez organa nadzorujące ale także przez konsumentów jak producentów. Planowane zmiany będą dotyczyły oznakowania, reklamowania jak i rejestracji suplementów diety w mniejszym stopniu zaś kontroli ich jakości.

…i nowe przepisy UE

W dalszej części konferencji prelekcję wygłosiła pani dr inż. Katarzyna Stoś z Instytutu Żywności i Żywienia, poruszając zagadnienia związane z nowymi przepisami unijnymi w obszarze żywności dla szczególnych grup ludności.

O interakcjach suplementów z lekami

Wielu konsumentów nie zawsze zdaje sobie sprawę z ryzyka jakie niesie nieprawidłowe stosowanie suplementów diety. Nierozważne stosowanie tych preparatów może skutkować przedawkowaniem składników aktywnych dotyczy to np. witamin. Jak groźne z może być nieprawidłowe stosowanie suplementów na własną rękę bez konsultacji z lekarzem dla pacjentów przyjmujących leki przekonywała dr n. farm. Magdalena Hurkacz. Interakcje suplementów diety z zażywanymi lekami w niektórych przypadkach mogą skutkować wręcz zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów a ci często wymagają hospitalizacji z tego powodu.

Rynek i potrzeby

Krajowy jak i zagraniczny rynek suplementów diety jest bardzo szeroki, a sprzedaż tych preparatów sukcesywnie rośnie. Producenci suplementów wprowadzają coraz więcej nowości, wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, inwestują w wielopłaszczyznowe działania marketingowe. Należy jednak pamiętać, ze suplementy diety nie są produktami niezbędnymi do zachowania zdrowia. Priorytetem powinna zawsze być prawidłowo zbilansowana, urozmaicona dieta zaś stosowanie suplementów powinno być przemyślane i ograniczone jedynie do sytuacji kiedy występuje rzeczywisty, niedobór konkretnych składników odżywczych. Niewłaściwe stosowanie tych produktów może być niekorzystne dla zdrowia.

Zobacz również
choroba gravesa-basedowa

Suplementy to nie produkt leczniczy lecz żywność. Powinny one więc spełniać wymogi bezpieczeństwa żywności – w ilu przypadkach są one przestrzegane pokazuje niedawno opublikowany raport NIKu.

Decydując się na stosowanie suplementów bądźmy świadomi tej decyzji a najlepiej skonsultujmy ją z lekarzem, aby być pewnym dobrego wyboru. Dla tych zaś, którzy stosują te preparaty pod wpływem impulsu lub reklamy niech piosenka rockera GISu będzie przestrogą:

 

FOTORELACJA Z WYDARZENIA:

XII FORUM SUPLEMENTÓW DIETY
XII Forum Suplementów Diety, © Dietetycy.org.pl