Brak mięsa w diecie ciężarnej a zachowanie dziecka w przyszłości

Avatar photo
mięso

Brak mięsa w diecie ciężarnej jest powiązany z zachowaniami dziecka w przyszłości

Niskie spożycie mięsa przez kobiety w okresie ciąży wiązało się ze zwiększonym ryzykiem stosowania używek przez ich dzieci w okresie dorastania. Odkrycia pochodzą z badań opublikowanych w „Alcoholism: Clinical and Experimental Research”.

W badaniu obejmującym 5109 kobiet i ich potomstwo, wykazano, że rzadsze spożywanie czerwonego mięsa, drobiu i produktów mięsnych podczas ciąży wiązało się z większym ryzykiem stosowania alkoholu, marihuany i palenia papierosów przez ich dzieci w okresie dojrzewania.

mięso

Niższe spożycie mięsa wśród matek z optymalnie czynnymi wariantami genu kodującego białko transportujące witaminę B12 nieproporcjonalnie zwiększa ryzyko nadużywania substancji odurzających przez ich potomstwo. Chociaż niewystarczające stężenie witaminy B12 może mieć znaczący wpływ na wyniki badania, nie należy jednak zalecać większego spożycia mięsa w celu zmodyfikowania tego ryzyka, u kobiet, które z istotnych dla siebie powodów nie spożywają mięsa (np. wegetarianizm oraz jego odmiany). Naukowcy w tym przypadku bardziej skłaniają się w stronę wprowadzenia do diety produktów pochodzenia roślinnego wzbogacanych witaminą B12 oraz stosowania suplementów.

Zobacz również
programy dietetyczne porównanie

Badania wskazują na konieczność zbadania potencjalnych skutków zdrowotnych i rozwiązań dla niektórych kobiet, które decydują się ograniczać niektóre kategorie żywności w okresie ciąży.

Źródło:

Joseph R. Hibbeln, John Paul SanGiovanni, Jean Golding, Pauline E. Emmett, Kate Northstone, John M. Davis, Marc Schuckit, Jon Heron. Meat Consumption During Pregnancy and Substance Misuse Among Adolescent Offspring: Stratification of TCN2 Genetic Variants. Alcoholism: Clinical and Experimental Research, 2017.