Advertisement

Czy mojemu dziecku brak witamin?

Avatar photo
czy mojemu dziecku brak witamin

Wszyscy wiemy, że odpowiedni dopływ witamin jest kluczowy dla zdrowia. Dbamy o to, by nasze dzieci miały wystarczającą ich ilość w diecie. Jeśli nawet wiemy, gdzie je znaleźć – to skąd wiedzieć, że dziecku brak jest którejś z kluczowych witamin? W tym artykule dowiesz się na co zwrócić uwagę i co powinno budzić Twój niepokój.

Siniaki i Brak Apetytu

Jeśli Twoje dziecko często ma siniaki po byle obiciu, rany goją się dłużej niż powinny, brak mu apetytu, jest przemęczone, a dodatkowo ma dość suchą skórę a także bolą je stawy – zdarzają się także krwawienia z nosa – mogą być to objawy związane z brakiem w diecie odpowiedniej ilości witaminy C.

Problemy ze wzrokiem

Najbardziej typowym objawem dla niedoboru witaminy A są kłopoty ze wzrokiem. Do tego pojawić się mogą wypadanie włosów, przemęczenie, spadek masy ciała i częste infekcje.

Zobacz również
niacyna

Skurcze mięśni i późne ząbkowanie

Takie objawy jak skurcze mięśni i opóźnione ząbkowanie wynikać mogą z braku witaminy D, która wytwarzana jest między innymi pod wpływem promieni słonecznych. U starszych dzieci niedobór prowadzić może do krzywicy oraz problemów z układem kostnym.