Sprawozdanie: II Kongres Pediatryczno-Żywieniowy

Avatar photo

Dnia 14 listopada 2020 roku odbyła się już druga edycja Kongresu Pediatryczno-Żywieniowego. Był on organizowany przez SKN Dietetyki UM w Łodzi oraz Eletive. Serwis dietetycy.org.pl miał przyjemność być patronem medialnym wydarzenia.

W gronie prelegentów znalazło się wielu wybitnych specjalistów z zakresu różnych dziedzin nauki, nie tylko dietetyki i żywienia człowieka. Byli tu również eksperci m.in.: diabetologii, gastroenterologii, immunologii, mikrobiologii oraz oczywiście pediatrii.

Ze względu na pandemię koronawirusa COVID-19 konferencja odbyła się w formie zdalnej.

Część pierwsza kongresu – Rozpoczęcie

Ponieważ 14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy – tematyka pierwszej części Kongresu opierała się przede wszystkim na interwencjach żywieniowych dedykowanych małym diabetykom.

Po oficjalnym rozpoczęciu Pani prof. dr hab. n. med. Anna Noczyńska – specjalista pediatrii, diabetologii oraz endokrynologii zaprezentowała wykład na temat cukrzycy w wieku dziecięcym. Pani profesor kompleksowo przedstawiła tematykę samej cukrzycy, jej przyczyn i konsekwencji, kryteriów rozpoznania, roli otyłości w patogenezie choroby oraz oczywiście zasad leczenia dietetycznego. Omówiona została także insulinoterapia oraz wpływ aktywności fizycznej na regulację gospodarki węglowodanowej.

Kolejny wykład pt. „Dziecku odmówisz? Styl życia młodych diabetyków w kontekście otyłości i insulinooporności” przedstawiła Pani dr inż. Katarzyna Kowalcze – dietetyk kliniczny, która rozszerzyła treści przekazane w poprzednim wystąpieniu o praktyczne wskazówki dotyczące postępowania z małych pacjentem diabetycznym w gabinecie dietetyka. Zaprezentowana została również ścieżka edukacji żywieniowej i metody efektywnej pracy z dzieckiem chorującym na cukrzycę.

Część druga kongresu

W drugiej części kongresu, po krótkiej przerwie na kawę, Pan prof. dr hab. n. med. Piotr Socha – specjalista pediatrii i gastroenterologii dziecięcej z Instytutu Zdrowia Dziecka zaprezentował temat powiązań zespołu metabolicznego oraz otyłości u dzieci i młodzieży. Jak się okazało, choć samo rozpoznanie otyłości wśród dzieci nie należy do trudnych zadań – nadal stanowi ono znaczący problem w gabinetach lekarskich i jest wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej. Pan profesor zwrócił więc uwagę na prawidłowe umieszczenie BMI dziecka na siatce centylowej i dalsze działania, które powinny być podjęte w przypadku diagnozy otyłości. Kolejna część wykładu opierała się przede wszystkim na tematyce zespołu metabolicznego wśród dzieci, jego przyczynach i ryzyku, które niesie za sobą w przyszłości.

Wykład czwarty pt. „Nietolerancja węglowodanów u dzieci” przedstawiła gastroenterolog Pani prof. dr hab. n. med. Leokadia Bąk-Romaniszyn. Omówiona została w nim m.in. nietolerancja laktozy – jej diagnostyka i leczenie oraz nietolerancje fruktozy, fruktanów i FODMAP.

Po tym wykładzie nastąpiła kolejna krótka przerwa, a po niej…

Część trzecia kongresu

Rozpoczęta przez Pana prof. dr hab. n. med. Janusza Książyka niezwykle ciekawym wykładem o temacie „Programowanie metaboliczne płodu i epigenetyka”. Wystąpienie to miało na celu zwrócenie uwagi na bardzo istotny wpływ żywienia matki w czasie ciąży i w okresie przedkoncepcyjnym na rozwój płodu i stan zdrowia dziecka w przyszłości. Pan profesor omówił tzw. „thrifty phenotype” czyli „oszczędny fenotyp”, podstawowe mechanizmy epigenetyczne i programowanie płodu oraz zwrócił uwagę na potencjalne komplikacje zdrowotne w dorosłym życiu, które mogą wynikać z niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Następnie Pani dr Małgorzata Desmond omówiła tematykę diet wegetariańskich i wegańskich, zadając pytanie, czy za korzyści kardiometaboliczne trzeba zapłacić ryzykiem żywieniowym? Poza przeanalizowaniem wpływu diet wykluczających lub ograniczających spożycie produktów odzwierzęcych na organizm dziecka na podstawie licznych badań naukowych prowadząca omówiła również badanie, które przeprowadziła ostatnimi czasy we współpracy z UCL Instytute of Child Health, w którym to dokonano kompleksowej oceny zdrowia dzieci na dietach wegetariańskich
i wegańskich. Wzięto pod uwagę takie czynniki jak m.in.: skład ciała, stan kości czy czynniki ryzyka chorób krążenia.

Część czwarta kongresu

W ostatniej, czwartej części wydarzenia zajęto się tematyką wpływu odżywiania w pierwszych latach życia dziecka na mikrobiotę jelitową. Pani mgr inż. Małgorzata Jackowska – specjalista żywienia człowieka i dietetyki kompleksowo przedstawiła rolę mikrobioty człowieka, czynniki, które na nią wpływają oraz skupiła się na mikrobiocie w kontekście życia prenatalnego, porodu, karmienia piersią oraz pierwszych 1000 dni życia dziecka.

Zobacz również
ostropest

Ostatni wykład pt. ”Mikrobiom jelitowy noworodków a rozwój otyłości u dzieci i młodzieży” poprowadziła dr n. med. Justyna Agier – immunolog i mikrobiolog. W prezentacji skupiono się przede wszystkim na relacji mikroflory jelitowej małych dzieci, a ryzykiem wystąpienia nadwagi i otyłości na późniejszych etapach życia, Pani doktor szczegółowo omówiła także pojęcie dysbiozy jelitowej.

Po tym wykładzie nastąpiło oficjalne zakończenie Kongresu, a następnie dla chętnych – został przeprowadzony test wiedzy pediatryczno-żywieniowej, którego zdanie daje możliwość uzyskania dodatkowego certyfikatu specjalisty przyjaznego dzieciom.

Podsumowanie

Cały Kongres został zorganizowany dbałością o najmniejsze szczegóły. Zaproszeni prelegenci reprezentowali środowiska różnych nauk medycznych. Ich wystąpienia były bardzo rzeczowe, a treści merytoryczne niezwykle ciekawe.

Ponadto w przerwach pomiędzy wykładami możliwe było wzięcie udziału w konkursach organizowanych przez sponsorów i patronatów wydarzenia. Test sprawdzający wiedzę pozyskaną podczas wydarzenia dodatkowo zmobilizował jego uczestników do uważnego słuchania i aktywnego udziału w zadawaniu dodatkowych pytań prowadzącym.

Całość wydarzenia odbyła się w sposób bezpieczny i wygodny – możliwe było zdobycie dużej dawki aktualnej wiedzy bez wychodzenia z domu.