Czy to dziaƂa? BCAA i inne suplementy sportowe

Avatar photo
suplementy sportowe
https://dietetycy.org.pl/acetylo-l-karnityna-w-terapii-osob-starszych/

Tak juĆŒ bywa, ĆŒe rozpoczynając treningi, chcielibyƛmy mieć efekty na juĆŒ. Tyczy się to niemal kaĆŒdej dyscypliny sportowej, a zwƂaszcza tych, wymagających budowania masy mięƛniowej czy wydolnoƛci. Trudno się dziwić, a jeƛli mamy niewielką nawet moĆŒliwoƛć na przyspieszenie czy spotęgowanie wynikĂłw, aĆŒ ĆŒal nie skorzystać.

Tutaj na drodze stają wƂaƛnie suplementy sportowe, od tych spalających tƂuszcz, przez stymulatory, aĆŒ po substancje „pompujące” mięƛnie. Sklepy z tego typu produktami mogƂyby poszczycić się asortymentem większym, niĆŒ nie jedna apteka. Ile z nich naprawdę dziaƂa? To stanowi odwieczną zagadkę. A wƂaƛciwie stanowiƂo, bo obecnie pojawia się wiele raportĂłw na temat skutecznoƛci i zastosowania tych najpopularniejszych. Niniejszy artykuƂ ma za zadanie je zebrać i przedstawić suplementy, ktĂłre rzeczywiƛcie pomogą, a nie będą jedynie zabierać miejsca na póƂkach. Jako ĆșrĂłdƂo posƂuĆŒyƂa w duĆŒej mierze praca przeglądowa, uwzględniająca dotychczasowe badania na suplementach.

suplementy
© Iakov Filimonov / 123RF

Rzetelne wyniki badaƄ? Tylko z Australii

Historia AIS

Na wstępie warto powiedzieć o ƛwieĆŒej, bo wydanej w tym roku przez Australijski Instytut Sportu (AIS), aktualizacji programu suplementacyjnego. Tym, ktĂłrzy nie znają caƂej historii instytucji, krĂłtka wzmianka: AIS powstaƂ w 1981 roku, a powodem jego powoƂania byƂ brak zƂotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku. WƂadze powoƂaƂy zatem sztab najlepszych szkoleniowcĂłw, dietetykĂłw, fizjologĂłw, fizjoterapeutĂłw i naukowcĂłw, aby zapewnić jak najlepsze przygotowanie rodzimych sportowcĂłw. Tak teĆŒ się dzieje, a wyniki badaƄ i wytyczne publikowane przez AIS są zawsze cenione i moĆŒemy mieć pewnoƛć, ĆŒe są rĂłwnieĆŒ sprawdzone i przekazują najƛwieĆŒszą wiedzę.

Program suplementacyjny od A do… D

We wspomnianym programie, suplementy i produkty dla sportowcĂłw podzielono na 4 grupy, ktĂłrym przyporządkowano kolejne litery od A do D. W zestawieniu znajdują się rĂłwnieĆŒ m.in. batoniki energetyczne, ĆŒele, izotoniki oraz suplementy witamin i mineraƂów. Nie będę ich jednak wymieniaƂ w poszczegĂłlnych grupach, bowiem chciaƂbym skupić się na tych typowych suplementach sportowych. Dodam tylko, ĆŒe biaƂka w proszku, napoje, ĆŒele i inne produkty â€žĆŒywnoƛciowe” znalazƂy się w grupie A, a więc zdecydowanie jest na nie miejsce w sporcie.

Grupa A – suplementy o potwierdzonym badaniami dziaƂaniu, m.in. kofeina, beta-alanina, sok z buraka, kreatyna, glicerol

Grupa B – suplementy, nad których dziaƂaniem trzeba się jeszcze pochylić, polecane w okreƛlonych sytuacjach, m.in. polifenoli (kwercetyna, ECGC, ekstrakt z wiƛni), BCAA, leucyna, tyrozyna, karnityna

Grupa C – suplementy, dla których nie wykazano dziaƂania lub badania nie byƂy przeprowadzone; w tej grupie znajdziemy wszystkie te, które nie znalazƂy się grupie A i B

Grupa D – substancje szkodliwe i dopingujące, m.in. efedryna, sibutramina, prohormony, kolostrum [1].

SzczegĂłlnie warto pochylić się nad preparatami z grupy A, gdyĆŒ co do ich korzystnego dziaƂania nie ma wątpliwoƛci. WypiekĂłw na twarzy dodają rĂłwnieĆŒ „suplementy B”, m.in. sƂynne juĆŒ BCAA i leucyna, o ktĂłrych po prostu trzeba opowiedzieć.

Kofeina – kawowe pobudzenie

kawa sport
© catalin205 / 123RF

Kofeina jest ƛrodkiem pobudzającym, który ma ugruntowane korzyƛci w zakresie wyników sportowych w sytuacjach związanych z wytrzymaƂoƛcią oraz krótkoterminowych, supramaksymalnych wysiƂkach (przekraczających puƂap tlenowy, np. sprint) [2].

Kofeina wykazuje dziaƂanie pobudzające, zwiększa wydzielanie endorfin, poprawia funkcjonowanie ukƂadu nerwowo-mięƛniowego, koncentrację i czujnoƛć, zmniejsza rĂłwnieĆŒ uczucie zmęczenia w czasie treningu [2].

Suplementy zawierające ten związek ƛwietnie sprawdzają się w dyscyplinach takich jak kolarstwo, wioƛlarstwo czy bieganie. Dawka 100-300 mg moĆŒe poprawiać wyniki w aktywnoƛciach trwających do 80 minut. Przy wysiƂkach supramaksymalnych podobne dziaƂanie wykazuje dawka 3-6 mg kofeiny na kg m.c., przyjęta na okoƂo godzinę przed ćwiczeniami. Ponadto zwiększa generowaną moc [2].

Stosowane dawki oraz czas przyjmowania kofeiny powinien być dostosowywany indywidualnie w okresie przygotowaƄ, aby uniknąć niepoĆŒÄ…danych efektĂłw w czasie zawodĂłw. Skutki uboczne związane z dziaƂaniem diuretycznym substancji nie są obserwowane przy zwyczajowych dawkach [2].

Dawkowanie: 3-6 mg/kg m.c. w formie bezwodnej kofeiny na 60 minut przed wysiƂkiem. NiĆŒsze dawki mogą być podawane przed i po treningu i powinny być przyjmowane wraz ze ĆșrĂłdƂem węglowodanĂłw [2].

Kreatyna dla mięƛni

WokóƂ kreatyny narosƂo wiele spekulacji, większoƛć z nich odnosi się do rzekomego, szkodliwego jej wpƂywu na pracę nerek. Ɓadowanie kreatyną moĆŒe znacznie poprawić wyniki sportowe w ćwiczeniach o wysokiej intensywnoƛci (np. sporty zespoƂowe), jak rĂłwnieĆŒ w ćwiczeniach oporowych i interwaƂowych, prowadząc do większych zyskĂłw masy, siƂy i mocy mięƛniowej [2,3].

Faza Ƃadowania powinna trwać 5-7 dni, w czasie ktĂłrych podajemy 20 g kreatyny/dobę, podzielonych na cztery rĂłwne dawki. Celem utrzymania tego stanu zaleca się dawki 3-5 g/dobę. Ɓączenie podaĆŒy kreatyny z ok. 50 g biaƂek i węglowodanĂłw moĆŒe zwiększyć domięƛniowy wychwyt substancji [2,3].

Dla suplementu udowodniono zwiększenie siƂy izometrycznej i eksplozywnej oraz zwiększoną syntezę tkanki mięƛniowej. Pojawiają się rĂłwnieĆŒ doniesienia o wƂaƛciwoƛciach przeciwzapalnych i przeciwutleniających [2,3].

Co do wczeƛniejszych obaw – nie wykazano negatywnego dziaƂania nawet przy stosowaniu suplementu przez okres 4 lat. NaleĆŒy pamiętać, ĆŒe wzrost masy mięƛniowej jest skutkiem gƂównie retencji wody i wynosi on od 1-2 kg. Taka zmiana będzie istotna w kontekƛcie niektĂłrych dyscyplin, gdzie zachowanie odpowiedniej masy ciaƂa jest istotne [2,3.

Na koniec kilka sƂów o postaciach kreatyny, dostępnych na rynku. Nie ma czegoƛ takiego, jak kreatyna lepiej przyswajalna. Największe znaczenie ma zawartoƛć czystej kreatyny w preparacie, tak więc więcej będzie jej w monohydracie, niĆŒ w jabƂczanie czy cytrynianie, gdzie jednej cząsteczce kreatyny towarzyszą aĆŒ 2 lub 3 innego związku. Pamiętajmy o tym, zanim skusimy się na chwytliwą nazwę.

Sok z buraka na wytrzymaƂoƛć

sok z buraka
© belchonock / 123RF

DziaƂania w tym przypadku nie wykazuje sam napĂłj, co zawarte w nim azotany. Ich podaĆŒ moĆŒe wydƂuĆŒać czas trwania wysiƂku submaksymalnego oraz być pomocna w aktywnoƛciach o wysokiej intensywnoƛci, krĂłtkotrwaƂych i przerywanych (np. piƂka noĆŒna) [2].

Azotany zwiększają dostępnoƛć tlenku azotu w organizmie, ktĂłry wpƂywa na pracę mięƛni. Poprawia funkcjonowanie wƂókien typu II w mięƛniach, zmniejsza iloƛć ATP, jaka byƂaby potrzebna do generowania siƂy, zwiększa wydajnoƛć procesĂłw tlenowych w mitochondriach i dopƂyw tegoĆŒ pierwiastka do mięƛni. Skutkuje to nawet do 25% dƂuĆŒszym czasem treningu do wyczerpania i poprawą wynikĂłw w dyscyplinach „na czas” o 1-3% [2].

Korzystne dziaƂanie wykazuje dawka 310-560 mg, przyjęta do 2-3 godzin przed wysiƂkiem. RĂłwnieĆŒ podaĆŒ przez kolejne 3 dni moĆŒe okazać się pomocna. Poza burakami (146 mg/100 g), w związki azotu obfitują rĂłwnieĆŒ rukola (447 mg), szpinak (214 mg) i roszponka (257 mg) [2].

Zobacz rĂłwnieĆŒ
suszone owoce

Beta-alanina

Suplement ten zwiększa syntezę karnozyny – dipeptydu znajdującego się w mięƛniach, ktĂłry wykazuje silne zdolnoƛci do zmiatania wolnych rodnikĂłw, a tym samym moĆŒe poprawiać odpornoƛć organizmu na aktywnoƛci o wysokiej intensywnoƛci oraz na powysiƂkowy stres oksydacyjny [2,4].

Stosowanie beta-alaniny moĆŒe poprawiać o 3% osiągi sportowe zarĂłwno w czasie wysiƂku ciągƂego, jak i przerywanego. Dzienna dawka winna wynosić okoƂo 65 mg/kg m.c. i być podzielona na mniejsze dawki co 3-4 godziny. Okres suplementacji dla najlepszych efektĂłw to 10-12 tygodni [2,4].

Efektami ubocznymi stosowanie suplementu moĆŒe być pieczenie i swędzenie skĂłry oraz mrowienie. PomĂłc moĆŒe zmniejszenie dawki [2,4].

Czy BCAA dziaƂa?

BCAA
© Vitaliy Vodolazskyy / 123RF

NajgƂoƛniejszy produkt ostatnich lat. Raz pojawiają się doniesienia, ĆŒe dziaƂa, innym razem, ĆŒe jego stosowanie nie ma sensu. Gdzie zatem leĆŒy prawda? Pomiędzy.

Pod nazwą BCAA kryją się aminokwasy o rozgaƂęzionym ƂaƄcuchu (Branched-Chain Amino Acids): walina, leucyna i izoleucyna. Badania na temat skutecznoƛci BCAA jasno mĂłwią, ĆŒe wykazują one szereg korzystnych dziaƂaƄ, jeƛli chodzi o budowę masy mięƛniowej. Stymuluję one aktywację rĂłĆŒnych enzymĂłw (m.in. mTORc1 czy S6KI), odpowiedzialnych za zwiększoną syntezą biaƂek mięƛniowych i pod tym względem moĆŒna powiedzieć, ĆŒe niejako są przypisane mięƛniom, ich wzrostowi, regeneracji, itd. [5].

Pojawia się jednak problem egzogennoƛci i endogennoƛci aminokwasĂłw. Aby organizm mĂłgƂ „rosnąć” potrzebuje wszystkich aminokwasĂłw egzogennych (pochodzących z zewnątrz), a jest ich w sumie osiem. Niewystarczająca podaĆŒ choćby jednego z nich sprawi, ĆŒe procesy anaboliczne nie będą tak wydajne. A zatem aby skutecznie budować masę mięƛniową potrzebne są wszystkie aminokwasy egzogenne, a nie tylko trzy wspomniane. Z tego względu suplementację BCAA poleca się osobom, w ktĂłrych diecie obserwuje się niedobĂłr waliny, leucyny i izoleucyny, co jest raczej maƂo prawdopodobne [6,7].

Podobnie rzecz ma się z samą leucyną. Owszem, poleca się jej podaĆŒ w iloƛci ok. 3 g w kaĆŒdym posiƂku, jako element potęgujący odpowiedĆș anaboliczną. Ponownie jednak sprawa wygląda tak samo i sama leucyna cudĂłw nie zdziaƂa. Lepiej zatem skupić się na diecie i ewentualnie zaopatrzyć się w odĆŒywkę biaƂkową (ktĂłra ma wszystkie aminokwasy egzogenne w odpowiednich iloƛciach) [6].

Karnityna na odchudzanie

Karnityna, a wƂaƛciwie L-karnityna jest związkiem niezbędnym do prawidƂowego funkcjonowania transferaz palmitoilokarnitynowych – enzymĂłw odpowiedzialnych za transport kwasĂłw tƂuszczowych do wnętrza mitochondriĂłw, celem pozyskania z nich energii. Z tego powodu substancję Ƃączy się w potencjalnym dziaƂaniem odchudzającym. JednakĆŒe karnityna transportowana jest zgodnie z gradientem stÄ™ĆŒeƄ, to znaczy z miejsca o większym jej stÄ™ĆŒeniu do miejsca, w ktĂłrym jest jej mniej. SpoĆŒyta karnityna trafia do jelit, a następnie do krwioobiegu. StÄ™ĆŒenie we krwi jest okoƂo 100 razy niĆŒsze niĆŒ w mięƛniach, zatem nie ma szans, ĆŒe do nich powędruje. Tyle na temat dziaƂania odchudzającego [8].

Jest jednak sposĂłb, aby związek ten rzeczywiƛcie do mięƛni dotarƂ – wystarczy przyjąć karnitynę wraz z węglowodanami. W jednym z badaƄ, podaĆŒ 2 g karnityny wraz z 80 g węglowodanĂłw przez 6 miesięcy poprawiƂo generowaną moc, zmniejszyƂo wykorzystanie glikogenu w wysiƂkach o ƛredniej intensywnoƛci i produkcję mleczanu przy intensywnoƛci wysokiej, co moĆŒe mieć szczegĂłlne znaczenie u dƂugodystansowcĂłw. Większoƛć badaƄ nadal nie stawia jednak karnityny w ƛwietle pomocnego suplementu w sporcie [8,9,10].

Podsumowanie

ƚwiat suplementĂłw sportowych nadal się rozwija, podobnie jak badania nad ich wpƂywem na organizm sportowca. Warto ƛledzić najnowsze doniesienia, aby nie podÄ…ĆŒać za powtarzanymi schematami, a wybrać produkt, ktĂłry pomoĆŒe i przede wszystkim nie zaszkodzi.

ĆčrĂłdƂa

  1. THE AIS SPORTS SUPPLEMENT FRAMEWORK (2019), https://www.sportaus.gov.au/__data/assets/pdf_file/0004/698557/AIS_Sports_Supplement_Framework_2019.pdf
  2. Maughan, R. J., Burke, L. M., Dvorak, J., Larson-Meyer, D. E., Peeling, P., Phillips, S. M., … & Meeusen, R. (2018). IOC consensus statement: dietary supplements and the high-performance athlete. International journal of sport nutrition and exercise metabolism28(2), 104-125.
  3. Kreider, R. B., Kalman, D. S., Antonio, J., Ziegenfuss, T. N., Wildman, R., Collins, R., … & Lopez, H. L. (2017). International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport, and medicine. Journal of the International Society of Sports Nutrition14(1), 18.
  4. Trexler, E. T., Smith-Ryan, A. E., Stout, J. R., Hoffman, J. R., Wilborn, C. D., Sale, C., … & Campbell, B. (2015). International society of sports nutrition position stand: Beta-Alanine. Journal of the International Society of Sports Nutrition12(1), 30.
  5. Zhenyukh, O., Civantos, E., Ruiz-Ortega, M., SĂĄnchez, M. S., VĂĄzquez, C., PeirĂł, C., … & Mas, S. (2017). High concentration of branched-chain amino acids promotes oxidative stress, inflammation and migration of human peripheral blood mononuclear cells via mTORC1 activation. Free Radical Biology and Medicine, 104, 165-177.
  6. JĂ€ger, R., Kerksick, C. M., Campbell, B. I., Cribb, P. J., Wells, S. D., Skwiat, T. M., … & Smith-Ryan, A. E. (2017). International society of sports nutrition position stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 14(1), 20.
  7. Wolfe, R. R. (2017). Branched-chain amino acids and muscle protein synthesis in humans: myth or reality?. Journal of the International Society of Sports Nutrition14(1), 30. 
  8. http://zywieniewsporcie.com/mozliwosci-l-karnityny/
  9. Sung, D. J., Kim, S., Kim, J., An, H. S., & So, W. Y. (2016). Role of l-carnitine in sports performance: Focus on ergogenic aid and antioxidant. Science & Sports31(4), 177-188.
  10. Kerksick, C. M., Wilborn, C. D., Roberts, M. D., Smith-Ryan, A., Kleiner, S. M., JĂ€ger, R., … & Greenwood, M. (2018). ISSN exercise & sports nutrition review update: research & recommendations. Journal of the International Society of Sports Nutrition15(1), 38.